Przez lata znaczna część badań nad kryzysem opioidowym koncentrowała się głównie na wpływie, jaki wywiera on na osoby dorosłe. Ostatnio jednak obserwujemy dramatyczny wzrost liczby nastolatków nadużywających opioidowych środków przeciwbólowych. W rzeczywistości liczba nastolatków przedawkujących opioidy i pojawiających się na pogotowiu jest niepokojąca.

Pomimo naszych wysiłków na rzecz edukacji i ochrony naszych młodych ludzi przed opioidami, liczba ta wciąż rośnie. Naukowcy stwierdzili, że liczba nastolatków przyjmowanych na ostry dyżur w celu leczenia uzależnienia od opioidów wzrosła z 7% do 10% w ciągu zaledwie dwóch lat. Część tego wzrostu wynika z faktu, że dzieci używają narkotyków w celu popełnienia próby samobójczej. Spośród 55 ośrodków kontroli zatruć objętych badaniem, ponad 207 tys. przypadków przypadkowego lub celowego przedawkowania opioidów odnotowano wśród dzieci poniżej 19 roku życia. Spośród nich ponad 3% potrzebowało CPR.

Nastolatki i samobójstwa: Dlaczego są tacy nieszczęśliwi?

W USA wzrosła liczba przypadków depresji, samookaleczeń i samobójstw, głównie wśród nastolatków. Jednak od 2017 r. poważna depresja wśród nastolatek wzrosła z 12% w 2011 r. do 20% w 2018 r. W Stanach Zjednoczonych liczba przypadków depresji, samookaleczenia i samobójstw wzrosła, głównie wśród nastolatek. Również liczba samobójstw wśród nastoletnich dziewcząt podwoiła się od 2007 roku.

Badania pokazują, że media społecznościowe odgrywają zauważalną rolę w tym problemie. Podczas gdy chłopcy często grają w gry i wchodzą w interakcje z innymi graczami, dziewczęta zazwyczaj używają do komunikacji tekstów i obrazów. Z badania wynika również, że około 26% dziewcząt, które spędzały sześć lub więcej godzin dziennie na portalach społecznościowych, jest niezadowolonych, w porównaniu z zaledwie 18% chłopców w tym samym badaniu.

Dziewczęta mają również większą niż chłopcy presję na swój wygląd. Media społecznościowe pogłębiają ten problem. Mając to na uwadze, rodzice mogliby spróbować ograniczyć czas, jaki ich nastoletnia dziewczynka spędza w mediach społecznościowych.

Możesz pomóc uratować młode życie

Oczywiście, nie tylko media społecznościowe są winne przedawkowania opioidów przez nastolatków. Wiele czynników przyczynia się do ich poczucia niskiej samooceny, braku pewności siebie i ryzykownych zachowań. Rodzic nie może być wszędzie jednocześnie, aby chronić swoje dziecko.

Nastolatki stoją dziś w obliczu ogromnej ilości stresu. Kiedy zwracają się do narkotyków lub alkoholu jako do mechanizmu radzenia sobie, uzależnienie lub przedawkowanie jest nieuniknione. Można pomóc w zapobieganiu przedawkowaniu przez nastolatków opioidów. Jeśli podejrzewasz, że twój nastolatek eksperymentuje z substancjami uzależniającymi, od razu zwróć się o profesjonalną pomoc.