Walka z uzależnieniem wymaga zaplanowanego zintegrowanego podejścia. Wszelkie zaniedbania mogą zniweczyć wszystkie poprzednie wysiłki. Element psychologiczny jest tu szczególnie ważny, ponieważ ma na celu stworzenie przekonującej motywacji do przejścia przez wszystkie etapy rehabilitacji - tylko wtedy będzie on miał okazję pozbyć się uzależnienia.

Jak przekonać pacjenta do leczenia?

Uzależnienie pozostawia duży ślad we wszystkich obszarach życia pacjenta. Konieczne jest podjęcie środków w celu zwalczania szkodliwego przyciągania tak wcześnie, jak to możliwe, w przeciwnym razie zaburzenia fizjologiczne i psychiczne, mogą stać się nieodwracalne. Przede wszystkim musisz przekonać pacjenta o potrzebie wizyty u lekarza. Pacjent aż do ostatniego stadium zaprzeczy najpierw faktowi występowania uzależnienia. Łatwiej jest uzyskać zgodę nałogowca, gdy jest on fizycznie chory - podczas objawów odstawienia możesz w tej chwili spróbować przekonać go, by poszedł do kliniki przynajmniej na chwilę.

Rodzaje uzależnień

W rzeczywistości nie ma różnych rodzajów uzależnień jako takich; tylko różne objawy stanu. Podczas gdy jedna osoba może stać się uzależniona od alkoholu, inna uzależniona od legalnych lub nielegalnych narkotyków, a inna osoba uzależniona od hazardu lub innych zachowań, centralna dynamika jest w każdym z nich taka sama. To wszechogarniający związek z substancją lub działaniem zmieniającym nastrój. Wiemy również, że ludzie, którzy rezygnują z jednego leku lub zachowania, są narażeni na ryzyko uzależnienia od alternatywy. U niektórych osób współistnieją uzależniające relacje z różnymi substancjami lub zachowaniami. Osoba może więc uznać, że spożywanie alkoholu i kokainy budzi obawy. Inna osoba może mieć problematyczny związek jednocześnie z hazardem, alkoholem i pornografią. Uzależnienie może rozwinąć się w substancje, które sam przyjmuje osoba przyjmująca lub w leki przepisane przez lekarza. Niektóre legalne narkotyki mogą być nielegalnie pozyskiwane i spożywane. Istnieje wiele odmian i kombinacji jednego motywu uzależnienia.

 Podczas gdy wiele szkodliwych konsekwencji jest również wspólnych dla wszystkich tych przejawów uzależnienia, istnieją pewne szkody, które są specyficzne dla zastosowania danej substancji lub zachowania. Na przykład psychiczne i fizyczne skutki uzależnienia od alkoholu różnią się od uzależnienia od heroiny, kokainy lub hazardu. Należy zauważyć, że uzależnienia mogą powodować problemy ze zdrowiem psychicznym lub wynikać z próby radzenia sobie z nimi. Opracowujemy indywidualny plan leczenia na podstawie obu przypadków. Na szczęście dla wielu osób objawy złego stanu psychicznego znikają po odzyskaniu zdrowia.

 Zaburzenia fizyczne i psychiczne mogą współistnieć z uzależnieniem. Niektóre, w tym te, które mają korzenie w niekorzystnych doświadczeniach, w tym traumę we wczesnym okresie życia, biorą udział w początku uzależnienia, podczas gdy inne mogą z niego wynikać.

Problemy fizyczne mogą obejmować istniejące wcześniej choroby, a także pogorszenie ogólnego stanu zdrowia, infekcje i urazy spowodowane uzależniającym zachowaniem i stylem życia, który zaniedbuje opiekę osobistą. Napięcie mięśniowe i ból, a także problemy dentystyczne często występują w profilu danej osoby.