Vivitrol nie jest nowym lekiem, ale powoli zyskuje coraz większe zainteresowanie. W 2006 roku Vivitrol został zatwierdzony przez FDA do leczenia alkoholizmu. W 2010 roku FDA rozszerzyła zgodę na stosowanie Vivitrolu w leczeniu uzależnienia od opioidów. Dla niektórych osób uzależnionych od opiatów, Vivitrol jest niczym innym jak cudem. Vivitrol to naltrekson o przedłużonym uwalnianiu, który podaje się w formie zastrzyku raz w miesiącu. Być może nie jest to lekarstwo na uzależnienie, ale może być kolejną najlepszą rzeczą.

Jak działa Vivitrol

Istnieją leki stosowane w leczeniu uzależnienia od opioidów, ale różnią się one zasadniczo od Vivitrolu. Metadon i buprenorfina (np. Suboxone), na przykład, są lekami zwanymi agonistami. Agoniści naśladują efekty zażywania opiatów w mózgu. Natomiast Vivitrol wykorzystuje naltrekson, który jest antagonistą i faktycznie blokuje efekty zażywania opiatów, dzięki czemu opiaty (lub alkohol) nie mają tego samego przyjemnego efektu. Wcześniej naltrekson był stosowany w formie tabletek i wymagał od ludzi przyjmowania go codziennie. Vivitrol jest znacznie inny, w tym, że tylko jeden zastrzyk jest potrzebny każdego miesiąca. Zastrzyki muszą być podawane w odstępie dokładnie czterech tygodni. Jeśli jest opóźnienie między nimi, istnieje zwiększone ryzyko zachłyśnięcia się i nawrotu choroby.

Vivitrol na uzależnienie od opioidów

Jeśli ktoś chce wziąć Vivitrol na uzależnienie od opioidów, nie może mieć żadnych opiatów przez co najmniej 7-10 dni przed pierwszym zastrzykiem. Z tego powodu jasne jest, że Vivitrol nie jest odpowiedzią na złamanie uzależnienia od opiatów. Zanim osoba uzależniona od opioidów będzie mogła przyjąć Vivitrol, musi przejść detoks od opiatów, co jest trudnym procesem. Silne objawy odstawienia i pragnienia sprawiają, że trudno jest rzucić opiaty bez pomocy i determinacji. Kiedy osoba rozpoczyna zastrzyki Vivitrolu, oczekuje się, że będzie go używać przez około 6-12 miesięcy, ale czasami dłużej. Najważniejsze jest jednak to, że osoby używające Vivitrolu stosują również inne rodzaje leczenia, aby podtrzymać swój powrót do zdrowia, takie jak doradztwo, terapia poznawczo-behawioralna lub program 12 kroków. Ludzie, którzy używają Vivitrolu w połączeniu z innymi metodami leczenia mają znacznie wyższy wskaźnik sukcesu.

Czy jest to cudowny lek?

W podwójnie ślepym badaniu przeprowadzonym przez FDA, 36% osób, które stosowały Vivitrol pozostało czystych, w porównaniu do 23% w grupie placebo. Inne badanie przeprowadzone w Rosji na 250 osobach uzależnionych od heroiny wykazało, że 70 procent osób, które stosowały Vivitrol przez co najmniej sześć miesięcy, pozostało czystych. Vivitrol pomógł wielu uzależnionym rzucić opiaty, gdy inne próby zawiodły. Jednym z największych osiągnięć Vivitrolu jest to, że ludzie muszą dostawać zastrzyk tylko raz w miesiącu. Inne rodzaje leków na uzależnienia wymagają, aby dana osoba pamiętała o codziennym przyjmowaniu leków i codziennie stawała przed decyzją, czy kontynuować ich przyjmowanie. Vivitrol pomaga rozwiązać niektóre z tych problemów. Największym minusem Vivitrolu jest jednak jego koszt. Wiele firm ubezpieczeniowych nie zapewnia pełnego lub żadnego pokrycia kosztów Vivitrolu, a zastrzyki mogą kosztować od 1000 do 1500 dolarów za sztukę. Wysoki koszt jest głównym powodem, dla którego Vivitrol nie jest częściej stosowany w ośrodkach odwykowych i leczniczych. Firma produkująca Vivitrol nazywa się Alkermes i oferuje program, w ramach którego użytkownik otrzymuje co miesiąc zwrot kosztów w wysokości do 500 dolarów, co może ułatwić niektórym dostęp do leku.

Jeden z czytelników zwrócił nam uwagę na błąd w oświadczeniu zamieszczonym w tym artykule. Chociaż wspomina on kilka razy w całym poście, że Vivitrol powinien być podawany raz na miesiąc (~4 tygodnie), to w stwierdzeniu "Zastrzyki muszą być podawane w odstępie dokładnie czterech miesięcy." była literówka. Powinna ona brzmieć "co cztery tygodnie" i od tego czasu została zaktualizowana. Jako całość, Sober Nation nie popiera, ani nie sprzeciwia się żadnej jednej konkretnej drodze do wyzdrowienia. Naszym celem jest zapewnienie zasobów dla osób cierpiących lub dotkniętych przez uzależnienie. Jest to anonimowe podziękowanie dla osoby, która zwróciła nam na to uwagę. Postanowiłem również zamieścić link do przewodnika po lekach Vivitrolu PDF, aby dostarczyć dalszych informacji osobom rozważającym to leczenie. ~Sober Nation Staff

http://www.facebook.com/plugins/like.php?href=https%3A%2F%2Fdevelopers.facebook.com%2Fdocs%2Fplugins%2F&width=72&layout=button_count&action=like&show_faces=true&share=true&height=21&appId=123126254502557