niebezpieczeństwo dopalaczyZgodnie z odpowiednimi ustawami, zanim jakakolwiek substancja trafi do obiegu musi zostać dokładnie przebadana pod względem jej szkodliwości i bezpieczeństwa. Tak jest na przykład z lekami, które najpierw przechodzą stosowne próby w laboratorium, zdarza się również, że są to także testy przeprowadzane na zwierzętach. Potem następują tzw. Badania kliniczne, które są z kolei podzielone na 3 różne fazy. Właśnie w taki sposób sprawdzane jest, czy dane substancje faktycznie nie są szkodliwe dla ludzi i czy po ich spożyciu nie wystąpią żadne niepożądane skutki uboczne.

Pomimo tego, że tzw. Dopalacze pomimo tego, że są tworzone ze środków psychoaktywnych niewiadomego pochodzenia, to niestety takowych testów nie przechodzą i koniec końców nie wiadomo co tam dokładnie trafia do tych opakowań. Wobec tego można twierdzić, że producenci takowych substancji przeprowadzają „testy” dopiero na klientach końcowych. Jak wykazują badania, do dopalaczy bardzo często są dodawane środki, które są mocno zanieczyszczone. Co więcej, w wielu próbkach znajdują się też leki. Nie da się ukryć, że rynek dopalaczy kwitnie i prężnie się rozwija, gdyż nie brakuje na nie chętnych. Warto wiedzieć, że z racji wielkiej niewiadomej substancji, które są tam dodawane, to w razie zatrucia lekarze kompletnie rozkładają ręce, gdyż nie są w stanie stwierdzić jaka substancja wywołała dane schorzenie. Często zatrucie dopalaczami kończy się niestety śmiercią. Najczęstsze mity związane z dopalaczami:

1. Są one legalne w krajach Europy. Prawda jest taka, że poziom kontroli w różnych krajach jest bardzo różny od siebie i nie zawsze przebiega tak jak powinien. Nie da się jednak ukryć, że coraz częściej jest przykładana do tego uwaga i dzięki temu można się tylko cieszyć, że przepisy są ostrzejsze.

2. Dopalacze to tylko mieszanina ziół. Absolutnie jest to nieprawda, ponieważ w przebadanych próbkach znajdywano również leki. Warto wiedzieć, że na świecie istnieje również mnóstwo trujących roślin. Tak więc, pomimo tego, że to rzekomo tylko zioła, to mogą być niezwykle niebezpieczne dla każdego, kto będzie je spożywał.