Epidemia opioidów jest wystarczająco zła, ale ostatnie badania pokazują gwałtowny wzrost liczby osób, które używają środków uspokajających jako dodatku do opioidów. Naukowcy donoszą, że odsetek zgonów z powodu przedawkowania jest dziesięciokrotnie wyższy wśród osób, które stosują tę niebezpieczną kombinację. Niezależnie od tego, czy lekarz przepisał Ci oba leki, czy też sam zdecydowałeś się spróbować połączenia opioidów z benzoesem, oto kilka powodów, dla których powinieneś przestać.

Dlaczego ludzie łączą opioidy z benzoesem Według NIH około 4,3 miliona osób łączy opioidy z benzoesem, co znane jest również jako zażywanie wielu narkotyków, a FDA stanowczo odradza takie postępowanie. Rekreacyjni użytkownicy narkotyków często używają tej kombinacji w celu wzmocnienia efektów euforycznych. Opioidy i benzodiazepiny to dwa najczęściej nadużywane narkotyki na świecie. Są one również najczęściej przepisywanymi lekami w leczeniu bólu i lęku. Nierzadko zdarza się, że osoba otrzymuje receptę na lek przeciwlękowy Xanax, a jednocześnie otrzymuje oksykodon w celu leczenia przewlekłego bólu. Niebezpieczeństwa związane z zażywaniem wielu leków Wielu legalnych użytkowników opioidów często przyjmuje benzodiazepiny, aby wzmocnić przeciwbólowe właściwości opioidu. Niezależnie od przyczyn zażywania wielu leków, niebezpieczeństwa są znaczne. Niebezpieczeństwo związane z mieszaniem tych leków polega na działaniu uspokajającym obu leków. Oddech ulega gwałtownemu spowolnieniu. W rezultacie, niewydolność oddechowa powoduje brak tlenu do mózgu, ostatecznie wyłączając ważne narządy i jest to jedna z głównych przyczyn śmierci, gdy osoba łączy te leki. Aby jeszcze bardziej podkreślić niebezpieczeństwa związane z łączeniem opioidów z benzoesem, w jednym roku 30 procent osób, które zmarły z powodu przedawkowania opioidów, uzyskało również pozytywny wynik testu na obecność benzoesu. Wielu lekarzy przepisuje leki niebenzodiazepinowe, znane jako leki Z, takie jak Ambien (Zolpidem), Lunesta (Eszopiclone) i Sonata (Zaleplon).

Chociaż leki te są mniej uzależniające niż benzoes, są niebezpieczne w połączeniu z opioidami. Szokujące statystyki ujawniają śmiertelny trend Trudno to sobie wyobrazić, ale ponad 115 osób umiera każdego dnia z powodu przedawkowania opioidów. Badania ujawniają jeszcze kilka zaskakujących faktów, które pomogą Ci zrozumieć skalę problemu. Ponad 30 procent przedawkowań opioidów wiąże się również z przyjmowaniem leków z grupy benzoesu. Badania pokazują, że pacjenci otrzymujący recepty na opioidy są cztery razy bardziej narażeni na otrzymanie również recepty na benzodiazepiny. Między 1996 a 2013 rokiem liczba recept na benzodiazepiny wzrosła o 67%. W tym samym przedziale czasowym uzyskana ilość wzrosła z 1,1 kg do 3,6 kg na 100 00 osób dorosłych. Od 2001 do 2013 roku jednoczesne przepisywanie opioidów i benzoesu wzrosło o 80 procent. Badania pokazują, że w latach 2001-2013 odsetek osób otrzymujących recepty na benzo wzrósł do 17 procent, co stanowi wzrost z 9 procent. Wskaźnik zgonów z powodu przedawkowania wśród osób stosujących oba leki jednocześnie był 10 razy wyższy niż u osób otrzymujących tylko opioidy. Rocznie wypisywanych jest ponad 50 milionów recept na benzodiazepiny. Tolerancja i uzależnienie od benzoesu może rozwinąć się już po dwóch dniach. Według Erica Sun, MD, Ph.D., głównego anestezjologa w powyższym badaniu: "Prawdopodobnie dość dobrze wiadomo, że przepisywanie opioidu i benzodiazepiny jest potencjalnie ryzykownym połączeniem. Jednym z celów naszej pracy było sprawdzenie, w jakim stopniu mimo tej wiedzy nadal dochodzi do takich sytuacji. Ogólnie rzecz biorąc, stwierdziliśmy, że się to zdarza, ale co ważniejsze, z czasem się nasila."

Leczenie lęku bez benzosów

To nie jest rzadkie dla kogoś, kto cierpi z powodu przewlekłego bólu lub choroby, aby doświadczyć lęku od czasu do czasu. Jednak wiele z tych osób korzysta z jakiejś formy środków przeciwbólowych i innych leków. Dodanie benzoesu do mieszanki może narazić te osoby na ryzyko przedawkowania.

Jeśli ktoś ma historię nadużywania substancji lub używa przepisanych środków przeciwbólowych, ich lęk może być adresowany na kilka sposobów. Na przykład, lekarz może zasugerować terapię poznawczo-behawioralną, terapię motywacyjną, terapię interpersonalną lub wsparcie grupowe, między innymi.