jaki jest skład dopalaczy W poprzednim artykule przedstawione zostały najpopularniejsze składniki dopalaczy. Niniejszy artykuł stanowi jego kontynuację, jako że skład dopalaczy wciąż jest ulepszany (wszystko po to, by ominąć narkotykowe zakazy, jakie obowiązują w większości państw na świecie. Dopalacze to (niestety) mimo wszystko popularny produkt, który swoją powszechność zawdzięcza często niezrozumieniu społecznemu. Ludziom wydaje się, że jeśli całość jest złożona z produktów zalegalizowanych (albo inaczej – niezdelegalizowanych) to nie może by niebezpieczna. Nie jest to jednak poprawne myślenie. Wszystkie wymienione składniki są bardzo szkodliwe dla ludzkiego zdrowia i życia. Wszystkie silnie oddziałują na ludzki organizm, wywołując podobne co przy zażywaniu narkotyków wrażenia. Bywa również, że uzależniają. Należy więc dobrze się przyjrzeć składnikom dopalaczy i strzec się przed nimi (oraz ostrzegać przed nimi innych). Składniki często występujące w dopalaczach:

1. Powój hawajski (Argyreia nervosa)

2. Calea zacatechichi

3. Lion (Lion's Tail, Lion's Ear, Wild Dagga, /Leonotis Leonurus/)

4. Pestycydy

5. Ołów

6. Rtęć

7. Mefedron

8. Metylon

Niektóre składniki zawarte w dopalaczach mogą naprawdę zaskakiwać – na przykład ołów, czy pestycydy. Zapoznajmy się więc z dokładnym działaniem każdego z nich:

- Powój hawajski (Argyreia nervosa) – jego oddziaływanie na organizm może być różne w zależności od osoby, która go przyjmuje. Co ciekawsze, dwie dawki przyjęte w pewnym odstępach czasu przez tą samą osobę mogą wywołać u niej także zupełnie inne objawy. Wiadomo jednak, że zażycie tego produktu powoduje silne halucynacje wzrokowe związane głównie z odbiorem barw i zaburzeniami w postrzeganiu kontrastu. U człowieka może też pojawić się dosyć ciekawe doświadczenie umiejętności widzenia przez skórę pod strukturę tkanek. Występują również halucynacje słuchowe, bezsenność, silna potrzeba masowania swoich mięśni, a nawet obniżenie nastroju oraz myśli samobójcze. Widzimy więc, że jest to naprawdę niebezpieczne dla organizmu – nie wiadomo, co kto zrobi po zażyciu nawet małej dawki. A przecież efekt utrzymuje się nawet do czternastu godzin po zażyciu.

- Calea zacatechichi – może wywoływać reakcje alergiczne. Wywołuje ogólne osłabienie fizyczne, zawroty głowy, senność, mdłości, wymioty, wysypkę, puchnięcie oraz podrażnienie skóry. Powoduje również zaburzenia postrzegania, percepcji oraz świadomości.

- Lion (Lion's Tail, Lion's Ear, Wild Dagga, /Leonotis Leonurus/) - przy częstym użyciu silnie uzależnia. Po przyjęciu większych jej ilości mogą pojawić się nudności, wymioty, a czasem także napięcie mięśni. Zaburza percepcję i świadomość.

z czego robi się dopalacze- Pestycydy – zatruwają organizm wywołując zapalenie skóry, zmiany morfologiczne krwi, osłabienie, zawroty głowy, bezsenność, brak apetytu, przewlekły nieżyt żołądka, przewlekłe zapalenie wątroby oraz zaburzenia pracy serca.

- Ołów – jest to pierwiastek chemiczny, silnie mutagenny i powodujący raka! U ludzi zatrucie ołowiem powoduje ołowicę. Jest to choroba, która objawia się bladoszarą barwą skóry, niebiesko-czarną obwódką dziąseł, bezsennością, osłabieniem organizmu, zaburzeniami łaknienia, zawrotami głowy, drżeniem mięśniowym oraz bolesnym skurczem mięśni gładkich jelit. Ołów jest jednym z najbardziej toksycznych metali!

- Rtęć – jest to silnie toksyczny pierwiastek chemiczny, który w początkowej, łagodnej fazie zatrucia powoduje jedynie ból głowy i kończyn, ogólne osłabienie, zaburzenia snu, zaburzenia pamięci i koncentracji oraz zmiany w osobowości. W późniejszym czasie pojawiają też jednak: drżenia mięśni, trudności z poruszaniem, trudności z połykaniem, zamazana mowa, drgawki i w końcu śpiączka.

- Mafedron – to związek chemiczny, który należy do tej samej grupy co amfetamina. Po jego zażyciu zanotowano nawet przypadki śmierci pacjentów. Wszystko na skutek podniesienia się ciśnienia krwi w organizmie, który poskutkowało wylewem. Mafedron wywołuje następujące skutki uboczne: krwawienie z nosa, halucynacje, nudności, wymioty, kłopoty z krążeniem krwi, wysypki, uczucie niepokoju, paranoje, nadpobudliwość oraz urojenia.

- Metylon – pochodny amfetaminy, który wywołuje pobudzenie, uczucie euforii, radości oraz miłości.