Jeszcze stosunkowo niedawno dopalacze były całkowicie legalnie dostępne w specjalnych sklepach. Rzekomo były one przedstawiane jako produkty do kolekcjonowania, absolutnie nie do spożycia. Oczywiście wszyscy, którzy je kupowali doskonale dawali sobie sprawę z tego, że była to jedynie przykrywka sprzedawców. W ten sposób byli oni w pewien sposób chronieni, w razie ktoś chciałby ich podać do sądu za uszczerbek na zdrowiu. Warto wiedzieć, że dopalacze stały się naprawdę bardzo popularne, a ich sprzedaż była bardzo duża. Kupowali je niestety coraz młodsi ludzie, jednakże nie zdawali oni sobie sprawy z tego jak to wszystko działa. Niestety wielu z nich przypłaciło tą niewiedzą życie. Z racji tego, że dopalacze stanowiły realne zagrożenie, w Polsce zupełnie się ich zakazało.
Skutki stosowania dopalaczy Tak naprawdę nie do końca są zbadane w jaki sposób dopalacze działają na organizm podczas dłuższego stosowania, niemniej jednak możemy wyróżnić kilkanaście równych stanów, które mogą pojawić się po ich zażyciu: *bardzo silne bóle głowy *drgawki *bezsenność *agresja *śpiączka *nudności *wymioty *stany lękowe To tylko niektóre z nich i jak widzisz nie jest to wcale mało poważne. Kilka informacji o dopalaczach Żaden klient sklepów z dopalaczami nigdy nie był i nie jest informowany o tym, jakie drastyczne skutki niesie za sobą ich zażywanie.
Po co ktoś miałby to robić, skoro teoretycznie kupowali oni takie środki, które służą kolekcjonowaniu, a nie ich spożywaniu. Oczywiście każde opakowanie opatrzone było etykietą, że produkt nie nadaje się do spożycia. Niemniej jednak chętnych na te substancje nie brakowało i nadal nie brakuje. Często bierze się z braku podstawowej wiedzy na temat tego, jak działają substancje psychoaktywne zawarte w tych środkach. Można wymienić kilka substancji zawartych w dopalaczach. Jednakże należy również brać pod uwagę fakt, że ich skład jest bardzo różny i nie zawsze muszą się one tam znajdować. Tak więc, jest to: BZP, czyli N-benzylopiperazyna, która działa bardzo podobnie jak amfetamina. Nie brakuje również różnych mieszanek ziołowych, czasami pojawiają się również mieszanki grzybów, takich jak na przykład muchomor czerwony.