"Zaufaj Bogu. Sprzątaj dom. Pomóż innym." Wszyscy już to słyszeliśmy.

Brzmi dość prosto, ale czy naprawdę jest to takie proste? Najczęstszą formą obaw w organizacjach zajmujących się odzyskiwaniem zdrowia, zwłaszcza w programach opartych na dwunastu krokach, jest koncepcja znalezienia siły wyższej. Słyszałem, jak ludzie niezliczoną ilość razy mówili, że "nie rozumieją tego całego Boga". Te niepewności nie są bezzasadne i niestety, niechęć do znalezienia wyższej siły powstrzymuje wielu uzależnionych od znalezienia wyzdrowienia i równowagi.

W tym artykule mamy nadzieję podzielić się osobistym doświadczeniem dotyczącym tego, co to znaczy znaleźć siłę wyższą, a co ważniejsze, dlaczego wiara w siłę większą od nas samych ma ogromne korzyści w wyzdrowieniu i w życiu.

Bóg i Dwanaście Kroków

Bardzo niewiele osób przystępuje do programu dwunastu kroków z jasnym zrozumieniem swoich przekonań, a jeszcze mniej żyje w duchowych zasadach. "Życie w" duchowych zasadach to koncepcja nakreślona w Wielkiej Księdze Anonimowych Alkoholików. Największym błędem, jaki ludzie popełniają, jest zakładanie, że siła wyższa jest z góry ustaloną koncepcją, którą są zmuszeni zaakceptować. W Wielkiej Księdze jest wyraźnie powiedziane, że człowiek powinien "wybrać Boga według własnego rozumienia". Dla wielu osób jest to bardzo mylące. Co więc to dokładnie oznacza?

Lubimy utrzymywać to bardzo prosto i przyjmować otwarte podejście w sprawach Boga. Idee będą się różnić w zależności od osoby. Będę mówił o moim własnym doświadczeniu z podróży, którą odbyłem, aby znaleźć wyższą siłę i jak mi to pomogło.

Siła wyższa to po prostu coś większego od ciebie. Idea jest prosta. Jest to coś, do czego można należeć. Ludzie potrzebują czuć się z czymś związani. To ludzki instynkt, że potrzebujemy czuć się "częścią" i czuć, że należymy. Dla mnie siłą wyższą było coś tak prostego jak energia.

Podobnie jak wielu innych młodych ludzi wchodzących na ścieżkę zdrowienia, byłem zdezorientowany tym, jak Bóg w moim rozumieniu miałby mi pomóc. Pytałem: "Co Bóg ma z tym wszystkim wspólnego?".

Wielu uzależnionych spędza swoje życie na ścieżce rządzonej przez samowolę. Samowola i kontrola to iluzja; istnieje tylko w naszym własnym postrzeganiu rzeczywistości. Znalezienie siły wyższej jest sposobem na rezygnację z kontroli, a następnie zrzucenie ciężaru przyszłości. Jedyną rzeczą, którą każdy z nas może kontrolować, są nasze własne działania. To wszystko. Wszystko inne jest i zawsze będzie całkowicie poza naszą kontrolą. "Oddanie tego Bogu" jest po prostu środkiem do akceptacji. Im bliżej jesteś połączony ze swoją wyższą siłą, tym łatwiej jest przekazać rzeczy.

Nauka i duchowość

Kiedy po raz pierwszy usłyszałem ten pomysł, byłem defensywny. Spędziłem tak wiele lat myśląc, że Bóg jest po prostu mechanizmem, który ludzie stworzyli, aby dać jasność rzeczom, których nie rozumiemy. Nie czułem i nadal nie czuję się komfortowo z myślą, że życie jest dla nas przeznaczone przez Boga. Jestem analityczny i lubię dane empiryczne.

Na początku mojego powrotu do zdrowia brałem rzeczy po prostu za wartość nominalną. Działałem na podstawie sugestii dawanych mi przez innych ludzi. Słyszałem, że jeśli będę robił te rzeczy, to pozostanę trzeźwy i tego właśnie chciałem. Nie mogłem jednak zaprzeczyć, że bardzo niewiele z tego miało dla mnie sens. Ale nie przestawałem szukać.

Oto, co się dla mnie stało. Nie mówię tego, aby narzucić wam moje przekonania. Po prostu wskazuję, że jeśli dla mnie jest możliwe znalezienie siły wyższej, to jest to możliwe dla każdego innego, kto może mieć wątpliwości.

Zawsze wierzyłem, że wszystko we Wszechświecie ma energię. Co więcej wszystko JEST energią. Jest to naukowo udowodnione. Wszystko jest ze sobą połączone. Studiowałem tę ideę. Stało się dla mnie jasne, że nauka i duchowość naprawdę nie są tak różne.

Wszystko we Wszechświecie jest połączone; rośliny, niebo, gwiazdy, a nawet grawitacja. Wszystko to współgra w doskonałej harmonii, aby stworzyć to piękne istnienie i związek energii. Uświadomiłem sobie, że już miałem wyższą siłę. Nie potrzebowałem przekonywania, ponieważ było ono oparte na faktach. Odkryłem, że samo bycie żywym oznaczało, że byłem połączony ze wszystkimi wokół mnie i ze wszystkim, co kiedykolwiek będzie istnieć. To było takie objawienie. Znalazłem coś, w co można było uwierzyć. Wtedy jeszcze nie rozumiałem, dlaczego tego potrzebuję.

Jak może mi pomóc wyższa siła?

Życie w samowoli przynosi wiele presji. Kiedy próbujemy kontrolować wynik rzeczy, okazuje się, że mamy mały sukces. Cokolwiek się dzieje, dzieje się bez naszej zgody. Zrozumienie, że za wszystkim stoi siła rządząca, zdejmuje z nas ciężar kontroli. Cokolwiek ma się wydarzyć, po prostu się wydarzy. Prawda jest taka, że bardzo niewiele ty, ja lub ktokolwiek może zrobić w sprawie kontrolowania wyniku życia.

Zrzeczenie się kontroli nad wynikami uwolni twój umysł i twojego ducha. Nie pozwól, aby dylemat wyższej siły powstrzymał cię od życia swoim życiem.

Analogia, którą uważam za pomocną, to płynięcie z prądem rzeki. Rzeka będzie płynąć jakkolwiek zdecyduje się płynąć. Rzeka jest potężniejsza niż ja. Nie mogę kontrolować rzeki. To, co mogę kontrolować, to moje działania. Jeśli utknąłem w rzece, mogę zdecydować się na walkę z prądem. To sprawi, że będę wyczerpany i nigdzie nie dojdę. Zmarnuję energię. Inną opcją jest pozwolić, aby rzeka poprowadziła mnie swoim własnym nurtem. W ten sposób mogę zaoszczędzić moją energię i żyć z rezultatami tego, gdzie moja wyższa siła zdecyduje, że powinienem być. Ciężko jest nie walczyć z prądem. Trudno jest pokornie przyznać, że nie mogę nic zrobić. Zapewniam cię, że pozwolenie, by nurt życia cię porwał, jest o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze.

Siła wyższa da ci coś, do czego możesz należeć. Przynależność do czegoś silniejszego niż ty sam daje ci siłę, ponieważ nie jesteś już sam. Będziesz podłączony do nieskończonej ilości energii. Musimy tylko puścić kontrolę i słuchać, gdzie kieruje nas nasza wyższa siła. Wszyscy chcemy czuć się połączeni.

Jak znaleźć wyższą siłę?

Zdaję sobie sprawę, że to, co powiedziałem, może nie mieć sensu dla wszystkich. Najważniejsze jest to, że ta wiadomość dociera do tych, którzy nadal są zdezorientowani co do Boga. To wszystko brzmi dobrze i wspaniale, ale jak ktoś może uwierzyć?

Oto kilka prostych wskazówek, które pomogą ci znaleźć to, czego szukasz.

1 - Bądź otwarty

Słuchaj wszystkiego, co ludzie mają do powiedzenia. Nie musisz się z każdym zgadzać. Masz pełne prawo nie zgadzać się z czyimiś poglądami. Mimo to, słuchaj z otwartym umysłem. Pochłaniaj informacje, a następnie podejmij decyzję, czy jest to dla Ciebie dobre, czy nie. Przekonasz się, że masz więcej wspólnego z innymi ludźmi niż myślisz.

2 - Medytuj

Bądź spokojny. Słuchaj. W życiu, a zwłaszcza w naszym społeczeństwie, jest tak trudno wyciszyć nasze umysły. To jest bardzo trudne do znalezienia pokoju z tak wiele zamieszania dzieje się wokół nas cały czas. Poświęć trochę czasu, aby być samemu, bez muzyki, bez telefonu komórkowego, bez telewizji. Siedzi spokojnie i praktykuje bycie w chwili obecnej. Rób to konsekwentnie, a osiągniesz nową głębię samopoznania.

3 - Módl się

Osobiście, kiedy się modlę, nie sądzę, żeby ktoś mnie słuchał. Nie jestem przekonany, że istnieje wszechwiedzące bóstwo słuchające tego, co mam do powiedzenia. Ważne jest to, że kiedy się modlisz, jesteś zaangażowany w swoją wyższą siłę. Tworzysz relację z siłami rządzącymi Wszechświatem. Nie mogę wyjaśnić jak i dlaczego, ale obiecuję ci, że Wszechświat odezwie się.

4 - Pomagaj ludziom

Kiedy służysz innym, wychodzisz poza siebie. Kiedy pomagamy innym ludziom, wszystkie nasze własne lęki i niepewności znikają, ponieważ jesteśmy skupieni na czymś poza sobą. Służenie innym jest bezpośrednią linią do zrozumienia wyższej siły. Kiedy czujesz wynik dobrego uczynku, jest to jego własna nagroda i prawdopodobnie poczujesz się częścią czegoś znacznie większego.

5 - Nie przestawaj szukać

Musisz pozostać otwarty na nowe pomysły i odkrycia. Nikt nigdy nie będzie w stanie całkowicie zrozumieć Boga. Ludzka kondycja nie pozwala na absolutną jasność w tej kwestii. Im więcej odpowiedzi znajdziesz, tym więcej będziesz miał pytań. To dobra rzecz, ponieważ twoja gotowość do poszukiwania jest bezpośrednio skorelowana z twoją gotowością do wzrostu. Bez względu na to, jak bardzo jesteśmy zadowoleni, jak starzy lub jak bardzo pewni siebie, ważne jest, abyśmy zawsze mieli otwarty umysł i serce.

Wniosek

Chcę powtórzyć, że nic, co dziś powiedziałem, nie jest faktem. Jest to po prostu zrozumienie, które ukształtowałem na podstawie mojego osobistego doświadczenia. Jeśli zgadzasz się z tym, co powiedziałem, to świetnie. Jeśli pomogłem ci w jakikolwiek sposób, to jeszcze lepiej. Jeśli uważasz, że wszystko, co powiedziałem, to końskie gówno, to jest to całkowicie w porządku.

Ważną częścią jest dostrzeżenie, że wszyscy mamy swoją własną podróż i wszyscy możemy znaleźć ten spokój i ukojenie, które przychodzi wraz z byciem częścią czegoś większego niż my sami.

Kiedy patrzę w nocne niebo i wiem, że tak, jesteśmy częścią tego wszechświata, jesteśmy w tym wszechświecie, ale być może ważniejsze niż oba te fakty jest to, że wszechświat jest w nas.

- Neil deGrasse Tyson