Podstawowym problemem zdrowotnym, jaki słyszę od klientów we wczesnym okresie rekonwalescencji, jest szybki wzrost wagi, czasem przekraczający 50 kilogramów w ciągu kilku miesięcy. I słusznie! Duży przyrost wagi może zniszczyć poczucie własnej wartości i zainspirować myśli i działania, które jeszcze bardziej oddzielają nas od tego, czym staramy się stać - świadomymi, uważnymi i wiernymi naszym potrzebom oraz potrzebom innych. Poza konsekwencjami psychologicznymi i duchowymi, jakie może mieć przybranie na wadze w trakcie zdrowienia, konsekwencje fizyczne są równie poważne - choroby takie jak otyłość, cukrzyca, choroby serca i rak stają się nową normą w naszym wiecznie żyjącym społeczeństwie. Lata życia i pracy w odwyku nauczyły mnie, że waga uzyskana we wczesnym okresie odwyku może być często przypisana do kilku konkretnych zdarzeń fizjologicznych i behawioralnych w ciele i umyśle.

Po pierwsze, lata spędzone w uzależnieniu okradają nas lub pozbawiają umiejętności życiowych niezbędnych do jedzenia, życia i pracy w sposób sprzyjający zdrowiu fizycznemu i psychicznemu. Kiedy większość naszej energii przeznaczamy na zdobywanie i spożywanie narkotyków lub alkoholu, często lekceważymy znaczenie nauki planowania i przygotowywania zdrowych posiłków, ćwiczeń fizycznych i doskonalenia się w zorganizowanym środowisku pracy na rzecz "łatwiejszej i łagodniejszej drogi" - fast foodów, gier wideo i pracy poza prawem w celu szybkiego zarobku. Jeśli chodzi o przyrost wagi, jest to dość intuicyjne. Biorąc Big Mac, super wielkości frytki i Cola podczas pozostawania w pozycji siedzącej i pracy na mało lub bez snu, zamiast przygotować sałatkę z kurczaka z grilla w domu po biegu i dobry sen przyczyni się do przyrostu masy ciała i złego stanu zdrowia, przejadanie się i zaburzenia funkcji biologicznych. Na szczęście jest to najłatwiejsze źródło przyrostu masy ciała do zaradzenia, a rozwiązanie może mieć najgłębszy wpływ na zdolność do prowadzenia zdrowego i produktywnego życia. Jeśli to ty, zacznij od spędzania czasu z tymi, którzy są przykładem zdrowej diety i stylu życia, a szybko dowiesz się, co robią, aby pozostać zdrowym i sprawnym.

Jeśli chcesz być trochę bardziej proaktywny, istnieje wiele "jak do" gotowania, ćwiczeń, zarządzania czasem, budżetowania, itp. książek, czasopism i stron internetowych, które mogą pomóc Ci wzdłuż w podróży do normalnej wagi i zdrowia. Pierwszym i często najprostszym sposobem na rozwinięcie umiejętności niezbędnych do promowania zdrowia i powrotu do zdrowia jest praktyka planowania, przygotowywania i jedzenia w domu. Zacznij od spędzenia 30 minut w sobotę lub niedzielę na planowaniu kilku prostych posiłków, które zrobisz w domu w następnym tygodniu, budując listę zakupów i idąc do sklepu spożywczego, abyś był całkowicie gotowy, gdy nadejdzie czas gotowania. Z planem i wszystkimi wymaganymi wkładami, będziesz miał trudny czas uzasadniający bezczynność.

Innym powodem przyrostu masy ciała może wystąpić we wczesnej trzeźwości jest to, że ciało próbuje leczyć się z lat zaniedbania przez trzymanie i przechowywanie wszystkiego, co jest podane, zdrowe lub inaczej. Niezależnie od tego, jak wykształceni, doświadczeni i wnikliwi możemy być w sferze jedzenia, sprawności fizycznej i duchowego oświecenia, aktywne uzależnienie niszczy funkcje ważnych organów, przyczynia się do niedoboru składników odżywczych i znieczula ciało na bodźce zewnętrzne w przeciwieństwie do jakiejkolwiek innej choroby znanej człowiekowi. Kiedy wejdziemy w trzeźwość, ciało zacznie się naprawiać, co może wymagać dużych ilości pewnych składników odżywczych, takich jak zdrowe tłuszcze, białko oraz niezbędne witaminy i minerały, które są zwykle nieobecne w wysoko przetworzonej, wygodnej żywności. Połącz to ze złożonym zestawem biochemicznych i fizjologicznych zmian, które występują w organizmie w czasach deprywacji, często określanych jako odpowiedź głodowa, które zmniejszają funkcję metaboliczną i zwiększają magazynowanie składników odżywczych, aby pomóc ciału przetrwać kolejny okres zaniedbania, jeśli tak się stanie. Razem te dwa działają synergicznie, aby promować zatrzymywanie składników odżywczych i przyrost masy ciała.

Rozwiązaniem dla tego typu przyrostu masy ciała jest utrzymanie zdrowej diety, ćwiczeń i czasu. Praca z doświadczonym dietetykiem i trenerem stylu życia znacznie poprawi sukces i zmniejszy ilość czasu potrzebnego do przywrócenia funkcji życiowych organów i zdrowia, zwłaszcza jeśli istnieją wcześniej istniejące warunki, takie jak cukrzyca, choroby wątroby lub nerek. Nie mogę tego wystarczająco podkreślić, nie ma "jednego rozmiaru dla wszystkich" diety lub planu ćwiczeń i pracy z wykwalifikowanym profesjonalistą pomoże Ci zbudować regiment, który najlepiej pasuje do Twojego zdrowia i potrzeb odżywczych.

Wreszcie, przyrost wagi w trzeźwości może być wynikiem przeniesienia uzależnienia i samoleczenia. Uzależnienie od jedzenia jest bardzo realną rzeczą i kiedy usuwamy wysoce satysfakcjonujące substancje, takie jak narkotyki lub alkohol, możemy mieć tendencję do zastąpienia ich żywnością, która ma podobny wpływ na mózg i ciało. Żywność, która zawiera nadmierne ilości tłuszczu, cukru i soli może rozpalić mózgowe centrum nagrody i stymulować uwalnianie "dobrych" neuroprzekaźników, takich jak dopamina, w sposób podobny do substancji, których się nadużywa. Niestety, podobnie jak w przypadku narkotyków i alkoholu, rozwija się tolerancja, a zdolność żywności do wywoływania uczucia komfortu maleje wraz z jej ciągłym spożywaniem, co może motywować do jeszcze większego spożycia w celu uzyskania pożądanego efektu.

Większe spożycie cukru, soli i pokarmów bogatych w tłuszcz przyczynia się do przejadania się i upośledzenia funkcji biologicznych, co z kolei przyczynia się do przybierania na wadze i złego stanu zdrowia. Ponadto, gdy usuwamy narkotyki i alkohol, możemy używać żywności, aby zminimalizować pragnienia i objawy odstawienia. Podbijanie uzależnienia od jedzenia i tendencji, że uzależnieni i alkoholicy mają do samoleczenia może wymagać intensywnej pracy ze sponsorem, doradcą, psychologiem lub psychoterapeutą, aby właściwie zidentyfikować szkodliwe zachowania i ich źródło. Unikanie wysoko nagradzanych pokarmów i jedzenie w celu promowania stabilności cukru we krwi są doskonałymi terapiami wspomagającymi leczenie uzależnienia od jedzenia i samoleczenia.

Chociaż przyrost masy ciała może się zdarzyć we wczesnych dniach trzeźwości, zdrowiejący alkoholicy i uzależnieni nie są skazani na cięższe życie i istnieje wiele sposobów, w których jedzenie, sprawność fizyczna i duchowy program działania mogą promować całkowite zdrowie i dobre samopoczucie. Aby znaleźć normalną wagę i zdrowie musimy najpierw zidentyfikować źródło naszego przyrostu masy ciała, abyśmy mogli podjąć odpowiednie działania w pokonywaniu szkodliwych zachowań żywieniowych.

Matthew Lovitt jest holistycznym dietetykiem specjalizującym się w leczeniu uzależnienia od narkotyków i alkoholu za pomocą żywności i fitness. Jest dietetykiem personelu dla wszystkich mężczyzn w długoterminowym ośrodku leczenia w Prescott, Arizona i utrzymuje prywatną praktykę, gdzie pomaga uzależnionym, alkoholikom, dzieciom, rodzinom i osobom cierpiącym na specyficzne, często ostre, warunki przywracania zdrowia i dobrego samopoczucia poprzez modyfikację diety i stylu życia. Matthew jest alkoholikiem i narkomanem z ponad 6-letnim okresem trzeźwości. Więcej o nim i jego filozofii diety i stylu życia można dowiedzieć się na stronie twelvewellness.com, na Facebooku i Twitterze.