Xanax jest benzodiazepiną, która jest przepisywana w leczeniu zaburzeń lękowych. Podczas epizodu paniki lub ataku lęku, osoba może wziąć Xanax dla szybkiego złagodzenia objawów. Xanax działa jak środek uspokajający i uspokaja umysł i ciało osoby. Dla ludzi, którzy cierpią z powodu lęku, który znacząco zakłóca ich życie, Xanax może być wielką pomocą.

Z drugiej strony, Xanax jest również substancją silnie uzależniającą. Ludzie mogą uzależnić się fizycznie od benzodiazepin po użyciu ich przez bardzo krótki czas, co może prowadzić do wszystkich problemów, które są związane z uzależnieniem od narkotyków. Jeśli masz lęk, jak ważyć plusy i minusy leczenia go z Xanax? Jest wiele rzeczy do rozważenia, zanim ty i twój lekarz zdecydujecie, czy jest to dla ciebie odpowiednie.

Uzależnienie

Kiedy osoba uzależnia się od Xanaxu, ma na niego ochotę i może zacząć go brać bez względu na jakiekolwiek negatywne konsekwencje, jakie może mieć w ich życiu. Na przykład, życie osoby uzależnionej od Xanaxu obraca się wokół przyjmowania leku. Jednym z powodów, dla których Xanax jest wysoce uzależniający, jest sposób, w jaki gromadzi się on w twoim systemie. Osoba może dość szybko rozwinąć tolerancję na przepisaną dawkę Xanaxu i w tym momencie będzie musiała wziąć więcej Xanaxu, aby uzyskać taką samą ulgę od lęku, jaką miała na początku. Jeśli osoba nagle przestanie brać Xanax, będzie odczuwać objawy odstawienia, które mogą być łagodne, umiarkowane lub ciężkie. Ciężkie objawy obejmują drgawki, a odstawienie Xanaxu może być śmiertelne.

Leczenie lęku

Podczas gdy Xanax może być ryzykowny, może również mieć zmieniające życie korzyści dla ludzi, którzy mają lęk lub zaburzenia paniki, zwłaszcza gdy te zaburzenia są ciężkie. Lęk i ataki paniki są fizycznie, psychicznie i emocjonalnie wyniszczające, a Xanax może pomóc natychmiast uspokoić osobę podczas ataku i pozwolić jej żyć szczęśliwsze i bardziej produktywne życie.

Xanax o przedłużonym uwalnianiu (Xanax XR) jest również opcją i jest przyjmowany raz dziennie. Jeśli dana osoba ma historię uzależnienia, nie powinna brać Xanaxu. Jeśli osoba nie ma historii uzależnienia, ale jest zaniepokojona uzależniającymi właściwościami Xanaxu, Xanax XR może być lepszym wyborem, ale podczas gdy Xanax XR działa nieco inaczej, nadal jest uzależniającą benzodiazepiną.

Xanax ma być krótkoterminowym rozwiązaniem dla lęku, ale lekarze często przepisują go na długi czas, czasami bez odpowiedniego omówienia ryzyka uzależnienia i wycofania z ich pacjentami. Istnieją również niebenzodiazepinowe alternatywy dla Xanaxu. Największym problemem związanym z przyjmowaniem Xanaxu jest to, że dana osoba może zacząć polegać na leku w radzeniu sobie z lękiem i paniką, i nie rozwinie zdrowszych umiejętności radzenia sobie z nimi. Xanax może zamaskować potrzebę pracy nad poznawczo-behawioralnymi rozwiązaniami lęku i paniki, co jest bardziej skuteczne w dłuższej perspektywie.

Jak wspomniano powyżej, decyzja o przyjmowaniu Xanaxu na lęk lub jakiegokolwiek innego rodzaju leku przeciwlękowego jest indywidualna i powinna być podjęta z lekarzem. Pytanie nie brzmi, czy Xanax jest złym czy dobrym lekiem; pytanie brzmi, czy jest on dla ciebie odpowiedni.