Obecna epidemia tabletek na receptę i heroiny ma niszczące skutki we wszystkich częściach Stanów Zjednoczonych. Bez względu na to, w jakiej części kraju mieszkasz, przedawkowanie narkotyków spowodowane nadużywaniem tych substancji dotknęło każdą grupę wiekową i demograficzną. Podczas gdy epidemia ta jest równorzędnym niszczycielem życia, ostatnie badania wykazały, że przedawkowanie narkotyków jest największym zabójcą wśród młodych ludzi w Stanach Zjednoczonych.

Niedawno New York Times przeprowadził ogromne badanie, w którym przeanalizował akty zgonu prawie 60 milionów osób , które zostały zebrane przez Centers for Disease Control od 1999 do 2014 roku. Wyniki tego badania wykazały, że przedawkowanie narkotyków zabiło młodych białych dorosłych w przedziale wiekowym 25-34 w zaskakującym tempie.

Według badania, wskaźnik śmierci z powodu przedawkowania dla białych w wieku od 25 do 34 lat w 2014 roku był pięciokrotnie wyższy niż w 1999 roku, a wskaźnik dla 35- do 44-letnich białych potroił się w tym okresie. Liczby te obejmują zarówno substancje nielegalne, takie jak heroina, jak i leki na receptę. Dodatkowo badanie wykazało również, że wskaźniki zgonów dla białych niehiszpańskich rosły lub utrzymywały się na stałym poziomie dla wszystkich grup wiekowych dorosłych poniżej 65 roku życia.

"To jest jak model infekcji"

Dramatyczny i zaskakujący wzrost liczby zgonów z powodu przedawkowania narkotyków spowodowany wzrostem liczby osób nadużywających leków przeciwbólowych na receptę i heroiny pozornie zanegował postępy medyczne, które zostały poczynione dla większości grup wiekowych białych. W artykule New York Timesa szczegółowo opisującym wyniki badań, ekonomista z Dartmouth Jonathon Skinner został zacytowany jako mówiący co następuje:

"To jest jak model infekcji, rozpraszający się i łapiący coraz więcej ludzi".

Co ciekawe, podczas gdy wskaźniki śmierci młodych białych dorosłych wzrosły dramatycznie w ciągu ostatnich 15 lat, wskaźniki śmierci z powodu przedawkowania narkotyków wśród młodych czarnych dorosłych doświadczyły tylko niewielkiego wzrostu. Ogólnie rzecz biorąc, śmiertelność wśród czarnych w Stanach Zjednoczonych stale spada, co w dużej mierze spowodowane jest znacznym spadkiem liczby zgonów z powodu AIDS. Jeśli obecne trendy się utrzymają, w ciągu dziewięciu lat ogólny wskaźnik zgonów białych i czarnych będzie równy.

Zgony z powodu przedawkowania narkotyków osiągają nowe poziomy

Szokujący wzrost użycia leków przeciwbólowych na receptę i heroiny w Stanach Zjednoczonych sprawił, że przedawkowanie narkotyków stało się największym zabójcą w Stanach Zjednoczonych, a liczba zgonów wciąż rośnie. Według ostatniego raportu CDC, prawie pół miliona Amerykanów zmarło z powodu przedawkowania narkotyków w latach 2000-2014. W 2014 roku - który jest najbardziej aktualnym rokiem dla pełnych statystyk - śmiertelność osób, które przedawkowały środki przeciwbólowe i heroinę wzrosła o 14 procent w tym tylko roku.

W 2014 roku 47 055 osób w Stanach Zjednoczonych zmarło z powodu przedawkowania narkotyków, a to rozkłada się na 125 osób umierających dziennie. Według niedawnego artykułu New York Timesa, wskaźniki śmierci z powodu przedawkowania narkotyków na obszarach wiejskich obecnie przewyższają te w obszarach miejskich. Dodatkowo, artykuł wskazuje również, że tendencja wzrostowa w tej rosnącej epidemii powoduje ogromne ilości obaw w niektórych obszarach kraju.

W New Hampshire gwałtownie rosnąca liczba zgonów spowodowanych nadużywaniem opiatów stała się głównym tematem kampanii wyborczej kandydatów na prezydenta. W części Appalachii znaczny wzrost liczby urazów w miejscu pracy spowodował wzrost nadużywania środków przeciwbólowych. W rzeczywistości stan Wirginia Zachodnia złożył bezprecedensowy pozew przeciwko dostawcom leków, oskarżając ich o zarabianie milionów dolarów poprzez wciskanie środków przeciwbólowych pozornie każdemu, kto szuka tych leków.

Czas na działanie

Z przedawkowaniami narkotyków w tym kraju i powodując ogromne zniszczenia w wielu społecznościach, zostały podjęte kroki przez ustawodawców w celu powstrzymania fali. Na przykład, prezydent Obama zwrócił uwagę na nadużywanie leków przeciwbólowych na receptę, odsłaniając plan zapobiegania nadużywaniu leków na receptę opracowany przez jego administrację.

Ten czteropunktowy plan obejmuje programy edukacyjne skupiające się na niebezpieczeństwach związanych z lekami na receptę, jak również wdrożenie programów monitorowania leków na receptę. Dodatkowo, plan dąży do rozwoju wygodnych i przyjaznych dla środowiska programów usuwania leków na receptę, aby pomóc zmniejszyć podaż nieużywanych leków na receptę w domu, a także zwiększyć wysiłki organów ścigania przeciwko młynom pigułek i niewłaściwym praktykom przepisywania leków.

Dodatkowo, CVS Pharmacy zapisała się w historii jako pierwsza sieć aptek, która udostępniła lek Narcan bez recepty. Sieć aptek ogłosiła, że udostępni lek odwracający działanie opioidów bez recepty w 14 stanach. Czas pokaże, czy te i inne podobne działania pomogą zmniejszyć liczbę zgonów spowodowanych przedawkowaniem narkotyków w Stanach Zjednoczonych.