skład dopalaczy Dopalacze są obecnie bardzo popularnym sposobem na wywołanie w organizmie efektu podobnego, jak po zażyciu narkotyków. W ich składzie nie znajdują się jednak żadne tego typu substancje, lecz inne – również groźne dla zdrowia i życia. Niektórym osobom wydaje się, że jeśli produkt złożony jest ze środków zalegalizowanych, to znaczy, że są bezpieczne. Nic bardziej mylnego! Ich skład został wymyślony specjalnie, by ominąć narkotykowe zakazy, przy jednocześnie równie silnym działaniu psychoaktywnym na organizm ludzki. Prześledźmy najczęściej występujące w dopalaczach substancje:

1. Benzylopiperazyna (BZP)

Benzylopiperazyna to substancja otrzymywana wyłącznie w laboratoriach, całkowicie syntetyczna, której pochodne znajdują się często w dopalaczach. Jej zażywanie może uszkodzić nerki, mózg oraz układ krążenia.

2. Szałwia wieszcza (Salvia divinorum)

Szałwia wieszcza to roślina, która naturalnie występuje w Meksyku i której głównym składnikiem aktywnym (alkaloidem) jest salvinorin. To roślina psychodeliczna o bardzo ciekawych, ale i niebezpiecznych właściwościach, której oddziaływanie na organizm może być różne. Wszystko zależy od specyfiki danego organizmu, od nastroju, jaki człowiek odczuwa w momencie jej przyjęcia oraz od różnych innych uwarunkowań, a przede wszystkim od zażytej dawki! Salvinorin wywołuje silny efekt halucynogenny, powoduje utratę kontroli nad zachowaniem, a także wywołuje znaczne trudności w poruszaniu się. Człowiek, który zażył produkt może całkowicie przestać panować nad swoimi czynami. To nie wszystko! Jeszcze kilka godzin po jego zażyciu odczuwa się bardzo silny ból głowy. Do tej pory nie wiadomo czy może poczynić nieodwracalne zmiany w układzie nerwowym, jednak prawdopodobnie tak. Gruntowne przebadanie produktu jest tylko kwestią czasu. Wiadomo, że doustne przyjęcie wywołuje szybszy, lecz i słabszy efekt psychodeliczny.

3. Muchomor czerwony (Amanta Muscaria)

Efekt osiąga się zarówno przez żucie świeżych, albo suszonych owocników, jak i przez picie naparów z nich. Na początku osoba zachowuje się jak po wypiciu nadmiernej ilości alkoholu – jest gadatliwa, poprawia jej się humor i samopoczucie, relaksuje się. Później jednak pojawiają się omamy słuchowe i wzrokowe. Halucynacjom towarzyszy pogorszenie nastroju i napady szału. Zmysły wyostrzają się, więc organizm ciężko znosi zarówno zwyczajne światło, jak i najcichsze nawet dźwięki. Niewiele zażywających wie, że po zażyciu tego produktu można nawet oślepnąć, ponieważ reakcja źrenic na światło powoduje zbyt silne ich rozszerzenie. Oprócz tego pojawia się osłabienie, zaburzenia równowagi, potliwość, zawroty głowy, szum w uszach, zaburzenia żołądkowo - jelitowe, przyśpieszenie tętna, podwyższenie temperatury ciała, suchość w jamie ustnej, zaczerwienienie skóry, śpiączka, zaburzenia oddechu oraz obniżenie ciśnienia krwi.

4. Mitragyna Speciosa (Kratom)

To liściaste drzewo, które działa depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy. Żucie jego liści, bądź przyjmowanie produktu pod jakąś inną postacią wywołuje: zaburzenia perystaltyki jelit, wymioty, osłabienie potencji seksualnej, brązowienie skóry oraz obniżenie sprawności psychomotorycznej.

5. JWH-018 zastąpiona JWH-073 - JWH-018

Przyjmowanie produktu wywołuje: wzrost ciśnienia krwi, przekrwienie gałek ocznych, zaburzenia koncentracji, zaburzenia koordynacji ruchowej, wysuszenie śluzówek, przyspieszone tętno, zawroty głowy, apatię, lęki urojenia. Silnie uzależnia.

6. Trifluorometylofenylpiperazyna (TFMPP-3 )

To substancja psychoaktywna, w całości syntetyczna. Jej zażywanie jest groźne dla człowieka, ponieważ powoduje: bóle głowy, migreny, brak apetytu, bezsenność oraz wymioty.

7. Benzylopiperazyna (BZP-N)

Występuje pod postacią białego proszku, ale często również w formie tabletek, do których dodatkowo dodaje się trifluorometylofenylpiperazynę (TFMPP-3). Benzylopiperazyna jest w całości syntetyczna i silnie stymuluje ośrodkowy układ nerwowy ludzkiego organizmu. Substancja ta wywołuje: bóle głowy, bóle brzucha, nudności, wymioty, kołatanie serca, brak apetytu, bezsenność, stany lękowe, dezorientację, zmiany nastroju, rozdrażnienie oraz drgawki. Jest silnie uzależniająca. Obciąża również układ krążenia, powodując nadmierne i nieprzyjemne kołatanie serca. Może również prowadzić do odwodnienia całego organizmu.

Mimo że jest słabsza od amfetaminy, oddziałuje na człowieka w bardzo zbliżony sposób. Widzimy więc, że wszystkie te substancje są bardzo szkodliwe dla organizmu i bardzo niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia oraz życia. Poza tym mogą uzależniać, a ich działanie nie zostało jeszcze do końca poznane.