dopalaczeW Polsce o nielegalności dopalaczy dokładnie mówi pochodząca z 2010 roku ustawa, która została znowelizowana. Niemniej jednak ciągle słyszymy o tym, jak dilerzy próbują obejść niektóre punkty z ustawy i wprowadzić dopalacze do obiegu. Można rozróżnić między innymi próby importowania dopalaczy z Czech, czy też internetowych zamówieniach. Warto wiedzieć, że obecnie dopalacze zeszły do tzw. Podziemia i to właśnie tam odbywa się największy biznes na tych substancjach. Nie da się ukryć, że Europie zdecydowanie zagrażają wszelkie substancje psychoaktywne. Potwierdza do przeprowadzony co roku raport, który przeprowadza Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii. Został on opublikowany w listopadzie 2010r. W roku 2009 zgłoszono do Unii jeszcze kolejne 24 substancje syntetyczne o działaniu psychoaktywnym. Taka liczba zgłoszeń to poniekąd rekord w ciągu całego roku. Niestety liczba dostępnych na rynku różnorakich substancji, które nie są objęte żadnymi przepisami prawnymi.

Dzięki działającemu systemowi wczesnego ostrzegania udało się już wykryć prawie 31 nowych środków. Należą do nich między innymi syntetyczne kannabinoidy oraz substancje syntetyczne, które swoim działaniem przypominają kokainę czy amfetaminę. Warto tutaj jeszcze powiedzieć, że w zasadzie nie wiadomo zupełnie nic na temat tego jak działają takowe substancje i jakie skutki może nieść za sobą ich zażywanie. Wiele z nich może być silnie aktywne nawet w bardzo małych dawkach, dlatego też są one tak mocno niebezpieczne dla każdej osoby, która je zażywa.

rodzaje dopalaczy Niepokój może budzić również fakt, że policja nie jest niestety w stanie wykryć wszystkich melin i sklepów, gdzie handluje się dopalaczami. Tymczasem one zdobyły tak wielką popularność, że jest to bardzo opłacalny biznes dla ludzi, którzy się tym zajmują. Do sejmu już wpływają odpowiednie wnioski o to, aby znowelizować ustawę o narkomanii z 2005 roku i rozszerzyć ją o dodatkowe substancje. Dzięki temu można będzie objąć bardzo dużą kontrolą wiele sklepów chemicznych, gdzie mogą być one handlowane i udostępniane niczego nieświadomym ludziom, którzy niestety nie zdają sobie sprawy z tego, jak mocno jest to niebezpieczne. Lekarze alarmują, że środki w postaci dopalaczy wywołują ogromny wpływ na cały układ nerwowy i upośledzają go.