Większość ludzi zdaje sobie sprawę z poważnych problemów związanych z nadużywaniem alkoholu i marihuany przez nastolatków. Jednak powszechność nadużywania opioidów na receptę wśród młodzieży jest często pomijana. National Survey on Drug Use and Health donosi, że 21 procent nastolatków i 32 procent młodych dorosłych przyznało się do nadużywania tych leków w ciągu ostatniego roku. Oto dlaczego powinniśmy być zaniepokojeni.

Nadużywanie opioidów na receptę może powodować trwałe szkody Nadużywanie opioidów na receptę może mieć trwałe skutki na wiele sposobów. Jednym z nich jest to, że opioidy powodują spowolnienie oddechu. Spowolnione oddychanie może prowadzić do uszkodzenia mózgu, śpiączki lub śmierci. Może to również skutkować obniżeniem funkcjonowania poznawczego i wpływać na zachowanie lub podejmowanie decyzji. Innym trwałym skutkiem nadużywania opioidów jest ryzyko uzależnienia. Młodzież z zaburzeniami używania substancji częściej wykazuje słabe wyniki w szkole lub pracy. Mogą również mieć problemy z utrzymaniem zdrowych relacji. Opioidy wpływają również na zdolność danej osoby do podejmowania decyzji. Wiele z tych młodych osób będzie uprawiać seks bez zabezpieczenia lub prowadzić samochód pod wpływem. Inne negatywne skutki nadużywania opioidów na receptę mogą obejmować: Problemy z sercem Zapalenie płuc Bezsenność Dezorientację Nudności Ból mięśni Te skutki uboczne są również doświadczane podczas używania nielegalnych opioidów, takich jak heroina. Inne leki na receptę nadużywane przez nastolatków Do najczęściej nadużywanych opioidów na receptę należą: Vicodin (hydrokodon) Percocet, OxyContin (oksykodon) Kadian (morfina) Kodeina Oksymorfon Fentanyl Dodatkowo 12-klasiści zgłaszają używanie leków na receptę lub dostępnych bez recepty, takich jak: Środki uspokajające/sedatywy Adderal, Ritalin Leki na kaszel i przeziębienie Do nielegalnych narkotyków najczęściej nadużywanych przez młodzież należą: Kokaina Marihuana LSD MDMA Inhalanty Heroina Oczywiście, zdecydowanie zbyt wiele nastolatków łączy niektóre z powyższych lub używa ich w połączeniu z alkoholem. Co definiuje nadużywanie opioidów na receptę? Niewłaściwe użycie lub nadużywanie narkotyków jest definiowane jako: "Używanie leku na receptę w sposób inny niż zalecony przez lekarza". Otrzymywanie leków na receptę od przyjaciela lub członka rodziny jest również uważane za nadużywanie lub niewłaściwe używanie narkotyków. Jak są przyjmowane leki? Ludzie, którzy zamierzają używać leków na receptę w celach rekreacyjnych, mają różne metody przyjmowania. Na przykład, pigułki lub kapsułki są przyjmowane doustnie. Albo, kruszą pigułki lub otwierają kapsułki i wciągają proszek. Inną metodą jest rozpuszczenie proszku w wodzie, a następnie wstrzyknięcie go do żyły.

Powtarzające się nadużywanie narkotyków powoduje wystąpienie nieprzyjemnych objawów odstawiennych w przypadku odstawienia narkotyku. Kiedy objawy te występują, osoba najprawdopodobniej szuka więcej leku, aby uspokoić wycofanie. Proces ten sprawia, że trudno jest przestać nadużywać substancji bez profesjonalnej pomocy.

Jeśli zmagasz się z problemem zaprzestania nadużywania legalnych lub nielegalnych narkotyków, skontaktuj się z nami w Behavioral Rehabilitation Services już dziś. Nasz wielomodalny program zajmie się wszystkimi aspektami Twojego zaburzenia związanego z używaniem substancji.