Nadużywanie leków na receptę jest o wiele bardziej powszechne niż wiele osób zdaje sobie sprawę. Szacuje się, że dwie na 10 osób w Ameryce nadużywa leków na receptę. Słyszymy dużo w wiadomościach o epidemii opioidów w USA dzisiaj, ale wiele innych leków są przyczyną zrujnowanego życia i śmierci z każdym dniem mijającym. Poniżej znajduje się lista niektórych z najczęściej nadużywanych leków Rx.

Powszechnie nadużywane leki na receptę: Hydrocodone Hydrocodone jest opioidowym lekiem przeciwbólowym. Jest on stosowany w celu złagodzenia łagodnego do umiarkowanego bólu. Jeśli Hydrocodone jest nadużywane, może to spowolnić tempo oddychania. Może również prowadzić do śmierci. Valium Valium jest lekiem, który jest stosowany w leczeniu zaburzeń lękowych. Może być również zalecany do krótkotrwałego łagodzenia objawów lękowych. W niektórych przypadkach zaleca się go w celu złagodzenia objawów odstawienia alkoholu. Jednym z powodów, dla których nadużywanie Valium jest tak powszechne, jest fakt, że organizm może szybko wytworzyć na nie tolerancję. Ativan Ativan jest lekiem, który jest przepisywany w celu złagodzenia objawów lękowych. Może być również stosowany w celu zmniejszenia objawów depresji. Jest z klasy leków znanych jako benzodiazepiny. Przedawkowanie ativanu może być potencjalnie śmiertelne. Ritalin Ritalin jest środkiem pobudzającym ośrodkowy układ nerwowy (OUN), który jest często przepisywany w leczeniu zaburzeń uwagi, czyli ADHD, u dzieci. Jednak jest on często używany przez studentów, którzy chcą studiować ciężej i zostać później. Ritalin jest zwykle przyjmowany doustnie, ale może być również wstrzykiwany. Nadużywanie Ritalinu może być bardzo niebezpieczne. Może prowadzić do śmierci tkanek. Ambien Ambien należy do klasy leków zwanych hipnotycznymi. Jest on stosowany w leczeniu bezsenności, ponieważ spowalnia aktywność mózgu. Bezsenność to stan, w którym dana osoba ma trudności z utrzymaniem i zasypianiem. Osoba, która stosuje lek Ambien, może szybko rozwinąć na niego tolerancję. Dlatego też może ona potrzebować pomocy, aby przestać go używać. Ambien jest jednym z najczęściej nadużywanych leków Rx w dzisiejszych czasach. OxyContin OxyContin jest przepisywany ludziom, którzy cierpią z powodu umiarkowanego lub silnego bólu. Lek ten jest również opioidem. Podobnie jak wiele innych opioidów, Oxycontin może prowadzić do śmierci, jeśli jest nadużywany. Xanax Xanax jest lekiem przeciwlękowym. Jeśli dana osoba pije alkohol i zażywa Xanax w tym samym czasie, skutki działania alkoholu będą spotęgowane. Xanax jest lekiem powodującym powstawanie nawyków. Dlatego lekarze nie powinni przepisywać go osobom, które w przeszłości nadużywały narkotyków lub były uzależnione. Ludzie są bardziej skłonni do podejmowania ryzykownych zachowań, gdy są pod wpływem leku Xanax. Istnieje również prawdopodobieństwo wystąpienia żółtaczki, drgawek, światłowstrętu i depresji.

Dlaczego profesjonalne leczenie jest potrzebne w przypadku często nadużywanych leków na receptę?

Uzależnienie od leków na receptę może być tak samo niebezpieczne jak od nielegalnych narkotyków. Wyrwanie się z uzależnienia od leków na receptę może być również trudnym zadaniem. Dlatego właśnie konieczny jest odwyk stacjonarny. W przypadku większości z powyższych leków, objawy odstawienia mogą być nieprzyjemne, a w niektórych przypadkach mogą zagrażać życiu. Wielu uzależnionych będzie szukać więcej leku, gdy te objawy się pojawią. Jednak w placówce lecznictwa zamkniętego nie są oni w stanie zdobyć wybranego przez siebie narkotyku. Ponadto, personel monitoruje pacjentów 24/7, aby zaoferować wsparcie i zachętę w tym czasie.

Profesjonalny program leczenia jest potrzebny także z innych powodów. Na przykład, pacjenci uczestniczą w codziennych zajęciach, które pomagają przywrócić poczucie własnej wartości. Uczestniczą również w szkoleniach z zakresu umiejętności życiowych, terapii poznawczo-behawioralnej, poradnictwie żywieniowym, ćwiczeniach i zajęciach fitness oraz sesjach doradczych w grupach lub indywidualnie.