Podobnie jak w przypadku innych chorób przewlekłych, odsetek nawrotów w uzależnieniach jest wysoki i wynosi od 40-60%. Nawrót w żadnym wypadku nie oznacza, że leczenie nie powiodło się, ale czy istnieje jakaś forma leczenia, która okazała się najbardziej skuteczna?

National Institute on Drug Abuse (NIDA) zajmuje się pogłębianiem wiedzy naukowej na temat uzależnień w celu poprawy wyników leczenia. Ustalili oni, że skuteczne leczenie uzależnień musi pomóc osobie uzależnionej:

  • zaprzestać używania narkotyków i/lub alkoholu.
  • pozostać trzeźwym.
  • być produktywnym w rodzinie, w pracy i w społeczeństwie.

Uzależnienie jest chorobą wyjątkową - nie ma uniwersalnej, uniwersalnej metody leczenia. Jednak coraz lepiej rozumiemy, co sprawia, że leczenie uzależnień jest bardziej skuteczne.

Wykorzystuje techniki potwierdzone badaniami naukowymi

NIDA określiła kilka elementów kompleksowego leczenia, a jednym z nich jest stosowanie technik, które zostały potwierdzone badaniami. Wszystkie systemy opieki zdrowotnej opierają się na praktykach opartych na dowodach naukowych, aby ustalić najbardziej skuteczne metody opieki. W leczeniu uzależnień brakuje jednak krajowych, opartych na dowodach naukowych standardów dotyczących tego, kto może prowadzić leczenie, podstawowych kompetencji tych osób oraz przepisów dotyczących placówek.

Ze względu na złożoność problemu i niesłuszne stygmaty dotyczące tej choroby, leczenie uzależnień przez długi czas było oddzielone od głównego nurtu medycyny. Obecnie oba te nurty zaczynają się łączyć, ale nadal istnieje luka między nowymi badaniami a starszymi metodami leczenia. Specjalistom trudno jest dojść do konsensusu.

Tradycyjne metody leczenia wywodzą się z multidyscyplinarnego leczenia przewlekłych chorób psychicznych oraz z programu wsparcia rówieśniczego Anonimowych Alkoholików, założonego w 1935 roku. Program 12 kroków pomaga niezliczonym osobom w radzeniu sobie z psychologicznymi i duchowymi aspektami ich uzależnień i jest powszechnie akceptowany w środowisku terapeutów. Również lekarze wierzą w skuteczność AA.

Badania na ten temat są zróżnicowane - niektóre z nich potwierdzają skuteczność AA w leczeniu uzależnień, podczas gdy inne mówią, że nie ma na to dowodów doświadczalnych. Niektórzy zwolennicy 12 kroków obawiają się, że nowe badania naukowe sprawią, iż zdrowienie według 12 kroków stanie się "umierającą sztuką".

Obecnie prowadzone są badania naukowe, w wyniku których ustalane są praktyki leczenia uzależnień oparte na dowodach naukowych. Uzależnień i Nadużywania Substancji (CASA) na Uniwersytecie Columbia stwierdziło, że "tylko niewielka część osób korzysta z interwencji lub leczenia zgodnego z wiedzą naukową na temat tego, co działa".

Dowody te są nadal gromadzone i powoli integrowane z tradycyjnymi metodami, takimi jak 12-stopniowe leczenie. Co najważniejsze, niewiele praktyk leczenia uzależnień opartych na dowodach naukowych uznaje się za uniwersalnie skuteczne - różnią się one w zależności od osoby, jej sytuacji i substancji, której nadużywa. Zwiększanie skuteczności leczenia oznacza syntezę nowszych dowodów naukowych i starszej wiedzy praktycznej w celu zapewnienia możliwości wyboru - znalezienia tego, co działa dla każdej osoby.

Doświadczenie kliniczne

W tym samym badaniu CASA znalazła jeden rażący problem: niewystarczającą opiekę. Większość pracowników służby zdrowia nie jest wystarczająco przeszkolona w zakresie diagnozowania i leczenia uzależnień. Większość osób zajmujących się leczeniem uzależnień nie jest odpowiednio przygotowana do prowadzenia pełnego zakresu skutecznych terapii - brakuje im wiedzy naukowej, odpowiednich umiejętności i uprawnień medycznych.

Naukowcy z UCLA ustalili, że wiedza kliniczna jest podstawowym kryterium, które powszechnie poprawia wyniki leczenia. Dokonując przeglądu aktualnych praktyk opartych na dowodach naukowych, badacze stwierdzili, że ich skuteczność jest różna w różnych sytuacjach, ale kluczem do zwiększenia skuteczności każdej metody leczenia jest wiedza kliniczna.

Bez specjalistycznej wiedzy klinicznej nie można prawidłowo wdrożyć praktyk opartych na dowodach naukowych. Lekarze powinni być certyfikowani przez American Board of Addiction Medicine. Badanie przeprowadzone przez Clinical Trials Network wykazało, że doradcy i terapeuci z wyższym wykształceniem byli bardziej zdolni do stosowania praktyk opartych na dowodach naukowych. Aby uzyskać jak najlepsze wyniki, specjaliści zajmujący się leczeniem uzależnień potrzebują odpowiedniego wykształcenia i przeszkolenia.

Terapia i środki na problemy podstawowe

Według NIDA, "aby leczenie było skuteczne, musi obejmować nadużywanie narkotyków przez daną osobę oraz wszelkie związane z tym problemy medyczne, psychologiczne, społeczne, zawodowe i prawne".

Nadużywanie substancji ma dla każdego inne korzenie. Współwystępujące choroby psychiczne odgrywają rolę w uzależnieniu wielu osób - około jednej trzeciej wszystkich osób nadużywających alkoholu i ponad połowy wszystkich osób nadużywających narkotyków. W skutecznym leczeniu uczestniczą licencjonowani klinicyści posiadający wiedzę niezbędną do oceny i leczenia podstawowych chorób psychicznych oraz zaburzeń zachowania. Konieczna jest indywidualna opieka i dostęp do leków w razie potrzeby.

W książce "Inside Rehab" ("Wewnątrz odwyku") pisarka naukowa Anne M. Fletcher omawia kontrast między metodami potwierdzonymi naukowo a rzeczywistymi praktykami leczenia. Mówi ona: "Leczenie powinno być zindywidualizowane. Jeden rozmiar nie pasuje na wszystkich". Nadużywanie substancji może wiązać się z różnymi problemami leżącymi u podstaw - nierozwiązanymi konfliktami emocjonalnymi, chronicznym bólem, chorobami zakaźnymi, konfliktami rodzinnymi, problemami prawnymi lub związanymi z zatrudnieniem. Skuteczne leczenie zapewnia terapię i środki pozwalające na kompleksowe rozwiązanie problemów, dzięki czemu osoby uzależnione nie muszą borykać się z nimi same.

Terapia poznawczo-behawioralna (Cognitive-Behavioral Therapy)

Istnieją niezliczone formy psychoterapii, ale wśród zasad skutecznego leczenia NIDA wymienia terapie behawioralne. W szczególności terapia poznawczo-behawioralna (cognitive-behavioral therapy, CBT) jest szeroko rozpowszechnioną i potwierdzoną badaniami techniką.

CBT koncentruje się na schematach myślowych osób uzależnionych, ich wpływie na zachowanie oraz nauce zdrowszych mechanizmów radzenia sobie z problemami. Badania nad CBT pokazują, że jest to jedna z najbardziej użytecznych terapii, ponieważ jej efekty są trwałe w czasie. Niektóre formy CBT są jednak bardziej skuteczne niż inne.

Jak wynika z przeglądu przeprowadzonego przez Psychiatric Clinics of North America, jedną z najskuteczniejszych terapii CBT jest zarządzanie warunkowe (contingency management) - dostarczanie pozytywnych wzmocnień i namacalnych nagród za zachowanie trzeźwości. Często programy opieki po odwyku oferują nagrody pieniężne lub dodatkowe przywileje dla pacjentów, którzy zdadzą testy narkotykowe, osiągną kamienie milowe w zdrowieniu lub wezmą udział w zajęciach związanych z trzeźwieniem.

Udowodniono, że terapia rodzinna i terapia par również przynoszą znaczące, pozytywne efekty. Uzależnienie ma komponent społeczny. Terapie te włączają środowisko domowe osoby uzależnionej w proces zdrowienia i pomagają stworzyć system wsparcia.

Choć zapobieganie nawrotom jest jedną z najpopularniejszych terapii CBT, istniejące badania wykazują, że w dłuższej perspektywie przynosi ona stosunkowo niewielkie efekty. Wyniki przeglądów i badań takich jak te pomagają ustalić, co działa najlepiej. Jednak mimo "małej" lub "dużej" skuteczności wiele metod CBT wykazuje pewną skuteczność w pomaganiu ludziom.

Leki zapobiegające nawrotom

NIDA wymienia leki jako jedną z zasad skutecznego leczenia - zarówno w przypadku bezpiecznej detoksykacji, jak i współwystępujących schorzeń. Istnieją również leki zapobiegające nawrotom, które mogą zmniejszyć głód i pomóc w przywróceniu normalnego funkcjonowania mózgu. Badania naukowe wykazały, że uzależnienie zmienia funkcjonowanie mózgu poprzez uszkodzenie ośrodka nagrody, wywołanie głodu i nasilenie zachowań kompulsywnych.

Istnieją zatwierdzone leki, które pomagają osobom uzależnionym od opiatów, opioidów, tytoniu i alkoholu zachować abstynencję od substancji, od której się uzależniły. Naukowcy pracują nad lekami na uzależnienia od środków pobudzających i konopi." Mamy kilka całkiem dobrych leków, które pomagają ludziom z problemami uzależnienia, ale lekarze nie wiedzą, jak je stosować" - mówi dr Mark Willenbring, były dyrektor ds. badań w Narodowym Instytucie ds.

Na temat tych leków toczy się wiele dyskusji. Niektórzy ludzie stają się od nich uzależnieni i istnieje ryzyko, że ludzie mogą postrzegać je jako "lekarstwa" na uzależnienie. Leki zapobiegające nawrotom są jednak przeznaczone do stosowania wraz z innymi metodami leczenia, a nie jako szybkie remedium. Mogą one pomóc ludziom w radzeniu sobie z określonymi zachciankami, ale nie zapewniają całkowitej trzeźwości.

Harvard Health przypomina nam: "Najważniejszą lekcją płynącą z ostatnich odkryć może być to, że uzależnienia są stanami przewlekłymi, na które istnieją sposoby leczenia, ale rzadko proste lekarstwa". Prawda jest taka, że wciąż potrzebujemy więcej badań. Istnieją dowody na to, że leki te pomogły wielu osobom zmagającym się z uzależnieniami, ale badania nie są jeszcze na tyle rozstrzygające, by uznać je za praktykę opartą na dowodach naukowych.

Ciągłość i długotrwałość

Sama detoksykacja niewiele daje, jeśli chodzi o długotrwałą zmianę. Badania wykazują, że najlepsze wyniki osiąga się przy dłuższym leczeniu - co najmniej 3 miesiące - i długoterminowych planach opieki. Długoterminowe oceny postępów i ciągłe modyfikacje planu leczenia dają lepsze rezultaty. Dzięki stopniowym etapom rehabilitacji osoby uzależnione są odpowiedzialne, a plany leczenia mogą być dostosowane do ich specyficznych potrzeb.

Anne M. Fletcher zauważa, że większość ludzi kończy 30-dniowy program odwykowy, ale "osoby z poważnymi zaburzeniami związanymi z nadużywaniem substancji zwykle wymagają opieki przez miesiące, a nawet lata". Krótkotrwałe wyleczenie to za mało.

Zarówno specjaliści od leczenia, jak i lekarze akceptują obecnie fakt, że uzależnienie jest chorobą przewlekłą. Jak mówi dr Willenbring: "Osoby cierpiące na przewlekłą formę uzależnienia potrzebują multimodalnego leczenia, które jest zindywidualizowane i oferowane w sposób ciągły lub z przerwami tak długo, jak tego potrzebują".

Zindywidualizowany plan leczenia

Kluczowa zasada skutecznego leczenia brzmi: "Żadna pojedyncza terapia nie jest odpowiednia dla wszystkich". Właściwe leczenie zależy od rodzaju nadużywanego narkotyku i charakterystyki pacjenta. "Dopasowanie metod leczenia, interwencji i usług do konkretnych problemów i potrzeb danej osoby ma kluczowe znaczenie dla jej ostatecznego sukcesu. Etyczna praktyka medyczna oznacza zaspokajanie potrzeb pacjenta, respektowanie istniejących dowodów naukowych i zapewnienie najlepszej opieki.

Skuteczność leczenia zależy także częściowo od zdolności danej osoby do wykorzystania zdobytej wiedzy w życiu po zakończeniu leczenia. Ważne jest, aby brać pod uwagę wartości wyznawane przez daną osobę i "aby leczenie było dostosowane do wieku, płci, pochodzenia etnicznego i kultury danej osoby". Badania wykazują, że uniwersalne podejście nie sprawdza się w praktyce.

"Poszukiwacze nowości i osoby podejmujące ryzyko, które nie mają wystarczających zdolności hamowania i oceny sytuacji, niekoniecznie zareagują na te same metody, które sprawdzają się w przypadku osób dotkniętych stresem traumatycznym lub nadwrażliwością na codzienny stres" - mówi Harvard Health. "Leczenie zawsze będzie zależało od rodzaju uzależnienia i typu osoby uzależnionej".

Istnieją rozbieżności między tradycyjnymi metodami a dowodami naukowymi, ponieważ różne rzeczy działają na różne osoby. Jedna osoba doskonale radzi sobie z programem 12 kroków, inna z lekami zapobiegającymi nawrotom, a jeszcze inna z terapią współwystępujących schorzeń. Najczęściej skuteczne leczenie polega na połączeniu wielu metod.

Uzależnienie nie jest dyskryminujące - dotyka ludzi z różnych środowisk. Metodyka musi być elastyczna i umożliwiać zaspokojenie szerokiego zakresu potrzeb.