Uzależnienie nie pojawia się znikąd. Ale skąd wiadomo, kiedy eksperymentowanie staje się pełnym zaburzeniem? Istnieją etapy uzależnienia, które pojawiają się w życiu człowieka, zanim stanie się on w pełni uzależniony. Większość osób zaczyna od swobodnego, rekreacyjnego używania, które po przejściu kilku etapów przeradza się w uzależnienie. Zrozumienie tego procesu może pomóc nam uświadomić sobie, jak doszliśmy do tego punktu w naszym życiu, a także rozpoznać potencjalne uzależnienie u innych.

Chcemy jeszcze raz podkreślić pewną kwestię. Uzależnienie to podstępny wróg. Ten proces nie dzieje się z dnia na dzień. Uzależnienie jest wynikiem patologicznej progresji, która obejmuje szkody zdrowotne, ruinę finansową, zniszczenie związków, przedawkowanie, a w końcu śmierć. Droga do uzależnienia bardzo rzadko jest taka sama u każdej osoby. Każdy ma swoją własną drogę i swoje własne doświadczenia. Dobra wiadomość jest taka, że zaburzenia związane z używaniem substancji można leczyć na każdym etapie tego procesu. Niektórzy ludzie przeżyli w swoim życiu traumatyczne wydarzenia, po których sięgnęli po narkotyki lub alkohol, aby sobie z nimi poradzić. Niektórzy ludzie próbują czegoś raz i nie dotykają tego przez lata, podczas gdy inni mogą spróbować raz i od razu rzucić się w wir intensywnego używania i tendencji uzależniających. Istnieje wiele opracowań i badań na ten temat, ale niewiele rzeczy na temat uzależnień i ludzkich zachowań jest znanych jako fakty. Etapy uzależnienia nie różnią się od siebie, mogą jednak występować niewielkie różnice w zależności od przypadku.

Etap pierwszy: Inicjacja

Większość ludzi próbuje jakiejś formy alkoholu i/lub narkotyków przed osiągnięciem pełnoletności. Jest to moment, w którym ktoś po raz pierwszy zapoznaje się z daną substancją. Etap ten przypada zwykle na okres nastoletni, ale nie jest wyjątkiem. Możesz być na imprezie, kiedy po raz pierwszy zaproponowano Ci kokainę, albo na randce z romantyczną partnerką, kiedy ona proponuje Ci spróbowanie kwasu. Niezależnie od powodów przyjęcia propozycji, prawdopodobnie nie planujesz dalszego używania narkotyków przez miesiące lub lata. Zazwyczaj nastolatki lub młodzi dorośli próbują substancji z różnych powodów:

  • Z ciekawości
  • Presja rówieśników lub dlatego, że robią to ich przyjaciele
  • Brak rozwoju kory przedczołowej, która zarządza podejmowaniem decyzji i kontrolowaniem impulsów.
Dzięki uprzejmości National Institute On Drug AbuseWedług badań

przeprowadzonych przez Substance Abuse and Mental Health Services Administration (SAMHSA) w 2013 r. około 2,8 mln osób w wieku 12 lat i starszych po raz pierwszy użyło nielegalnego narkotyku lub nadużyło legalnego narkoty

ku.

To samo badanie wykazało, że 3,841 miliona osób w wieku od 12 do 20 lat po raz pierwszy wypiło alkohol. Ponadto ponad połowa nowych użytkowników nielegalnych narkotyków zaczyna od marihuany.

Następne w kolejności są leki przeciwbólowe wydawane na receptę, a następnie środki wziewne (najczęstsze wśród młodszych nastolatków).

Po pierwszym spróbowaniu alkoholu i/lub narkotyków dana osoba może zdecydować się na przejście do następnego etapu eksperymentowania lub też przestać, gdy jej ciekawość zostanie zaspokojona. Może to zależeć od wielu czynników, w tym od:

  • Środowisko rodzinne
  • Problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak choroba dwubiegunowa lub ADHD
  • Dostępność w społeczności lokalnej
  • Środowisko społeczne - czy przyjaciele używają, czy nie

Etap drugi: Eksperymentowanie

Ten etap charakteryzuje się sporadycznym używaniem na zasadzie dobrowolności. Na tym etapie osoby uważają, że mają kontrolę nad używaniem substancji i często mogą używać jej w pojedynczych przypadkach, a następnie przez kilka dni lub miesięcy nie sięgać po nią ponownie. Jednak eksperymentowanie z substancją nie zawsze musi prowadzić do "zabawy". Niektóre osoby mogą zacząć palić marihuanę z powodu przewlekłego bólu lub pożyczyć kilka tabletek przeciwbólowych od przyjaciela, aby złagodzić dolegliwości związane z migreną. Większość osób uzależnionych nie zamierza uzależnić się fizycznie i psychicznie od narkotyków. Bez względu na to, czy eksperymenty wynikają z poczucia przygody, presji rówieśników czy konieczności medycznej, w tym momencie uczą się, jak dana substancja wpływa na ich samopoczucie.

Według danych National Institute on Drug Abuse większość ludzi sięga po narkotyki po raz pierwszy w wieku nastoletnim.

W 2013 r. odnotowano nieco ponad 2,8 mln nowych użytkowników nielegalnych narkotyków, czyli około 7 800 nowych użytkowników dziennie. Ponad połowa z nich (54,1 procent) była w wieku poniżej 18 lat.

Leki przepisane przez lekarza mogą być stosowane jako skuteczne narzędzia do zmniejszania bólu i przyjmowane pod odpowiednim nadzorem medycznym. Jednak gdy użytkownik zaczyna przyjmować te leki w celu samoleczenia, staje się podatny na uzależnienie i nałóg. Jeśli eksperymentalne używanie narkotyków będzie kontynuowane lub posłuży jako furtka do dalszego ich używania (co często ma miejsce), może dojść do rozwinięcia się wzorców nadużywania alkoholu/narkotyków.

Na tym etapie osoba może czerpać przyjemność z próbowania nowych narkotyków i doświadczania ich, ale nie odczuwa żadnych konsekwencji ich używania. Na tym etapie może być trudno określić, czy eksperymentalne używanie nie przerodzi się w coś poważniejszego. Jeśli ktoś z bliskich eksperymentuje z narkotykami lub alkoholem, warto zwrócić uwagę na powody, dla których eksperymentuje, na to, z jakimi ilościami i jak często eksperymentuje z nowymi substancjami. Jeśli osoba zażywająca narkotyki uświadomi sobie, jak bardzo lubi uczucia, które dają jej narkotyki, może przejść do etapu trzeciego.

Etap trzeci: Regularne zażywanie

Po osiągnięciu tego etapu używanie substancji staje się coraz częstsze. Osoba zażywająca włącza zażywanie do swojej regularnej rutyny. Regularne zażywanie jest tym punktem etapów uzależnienia, który odróżnia osoby uzależnione od nieuzależnionych. Osoby używające regularnie pozostają na tym etapie, natomiast osoby uzależnione przechodzą do kolejnych etapów uzależnienia. Na tym etapie osoba nie jest jeszcze uzależniona od narkotyku w zakresie funkcjonowania fizycznego lub psychicznego, ale jej mózg powoli przyzwyczaja się do reagowania na nagrody płynące z używania narkotyku.

Użytkownik może kontynuować regularne zażywanie z wielu powodów, między innymi:

  • Efekty euforyczne
  • uśmierzanie bólu
  • Utrata wagi
  • Redukcja stresu
  • Prawidłowy sen

Ten etap może występować regularnie wsytuacjachspołecznych lub wsamotności. Osoby z silnymi tendencjami do izolowania się mogą przechodzić przez kolejne etapy szybciej. Regularne zażywanie narkotyków może prowadzić do wielu ryzykownych zachowań, takich jak jednorazowe zażywanie, prowadzenie samochodu pod wpływem, niewyjaśniona przemoc oraz objawy depresji i lęku. i zaabsorbowanie narkotykami. Problem z regularnym używaniem narkotyków polega jednak na tym, że na tym etapie znacznie wzrasta ryzyko nadużywania substancji.

Ponadto na tym etapie osoba może zauważyć, że nie odbija się tak szybko po zażyciu "haju". Jest to wynikiem tego, że mózg potrzebuje więcej czasu na chemiczną naprawę i powrót do normalnej równowagi. Kiedy użytkownik przechodzi od regularnego używania do nadużywania, mogą pojawić się obawy o utratę źródła narkotyku, ponieważ używanie substancji stało się związane z ucieczką od negatywnych emocji lub sytuacji.

Etap czwarty: Ryzykowne używanie/nadużywanie

LA Johnson/NPRKiedy

ludzie zaczynają nadużywać narkotyków, zaczynają szkodzić związkom i obowiązkom w swoim życiu. Ich praca może stać się zagrożona, a związki mogą zacząć się psuć. Na tym etapie nieproblemowe zażywanie narkotyków przeradza się w problem. Pomimo negatywnych konsekwencji, osoby te nie przestają często zażywać narkotyków. Granica między regularnym używaniem a ryzykownym używaniem i nadużywaniem jest bardzo cienka, ale zwykle definiuje się ją jako dalsze używanie substancji pomimo poważnych konsekwencji społecznych i prawnych.

Na tym etapie bliscy mogą zauważyć znaczące zmiany w zachowaniu osoby zażywającej narkotyki, które prawdopodobnie ich zaalarmują. W takim przypadku bliscy powinni starać się odkryć sposoby pomocy w podjęciu leczenia ryzykownego używania substancji, zanim dojdzie do eskalacji tego zjawiska.

To, co mogło się zacząć jako tymczasowa forma ucieczki, może szybko doprowadzić do poważniejszych problemów. Na tym etapie zaczynają pojawiać się sygnały ostrzegawcze uzależnienia, takie jak:

  • Łaknienie
  • Zaabsorbowanie narkotykiem
  • Objawy depresji i niepokoju
  • Drażliwość
  • Zmęczenie, jeśli narkotyk nie jest używany

Gdy użytkownik znajdzie się na tym etapie, rzucenie nałogu staje się coraz trudniejsze. Ktoś może próbować odstawić substancję, ale psychiczne pragnienia są zbyt silne. Trudno jest wyobrazić sobie życie bez narkotyku, mimo że jego zażywanie sprawia, że życie staje się coraz bardziej nie do opanowania.

Zadzwoń do nas

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich zmaga się z nadużywaniem substancji i nie może przestać, nie jest jeszcze za późno, aby znaleźć pomoc. Znajdź trzeźwość i prawdziwe szczęście! Zadzwoń pod numer 1 866 317-7050

Etap piąty: Uzależnienie

Uzależnienie występuje wtedy, gdy mózg tak bardzo przyzwyczaja się do doznań wywoływanych przez metamfetaminę, kokainę, alkohol, marihuanę lub leki opioidowe, że użytkownik musi zażywać daną substancję, aby funkcjonować.

Częścią etapu uzależnienia jest wytworzenie się u użytkownika tolerancji. Tolerancja

oznacza, że mózg i ciało przyzwyczaiły się do narkotyku i teraz potrzeba większej ilości, aby odczuć jego skutki. Osoba, u której rozwinęła się tolerancja na przepisany przez lekarza lek przeciwbólowy na receptę, może zauważyć, że ta sama dawka nie usuwa już bólu. Krótko mówiąc, osoba taka potrzebuje większych dawek, aby odczuć jakiekolwiek zauważalne efekty.

Dodatkowo na tym etapie użytkownik osiągnął uzależnienie fizyczne

. Dzieje się tak, gdy użytkownik odczuwa fizyczną reakcję na nieprzyjmowanie jakiejś substancji. Bez narkotyku może stać się fizycznie chory, powodując objawy odstawienia, które mogą przypominać grypę w przypadku opiatów lub poty i drżenie w przypadku alkoholu. Pod względem chemicznym mózg przyzwyczaił się do danej substancji i nie funkcjonuje dobrze bez niej. Objawy te często ustępują po wypiciu drinka lub zażyciu narkotyku.

U osoby używającej narkotyku może także rozwinąć się uzależnienie psychologiczne

. Oznacza to, że osoba zażywająca narkotyk będzie polegać na nim, aby osiągnąć pewien poziom funkcjonowania lub dobrego samopoczucia.

Na tym etapie zażywanie narkotyku przez bliską osobę powoduje poważne zmiany w zachowaniu, które są oczywiste i niebezpieczne - mimo to osoba ta nadal będzie zażywać substancję. W tym momencie najlepiej jest pomóc bliskiej osobie, zapewniając jej możliwości leczenia uzależnienia od substancji psychoaktywnych, które może pomóc w zakończeniu uzależnienia. W przypadku uzależnienia od narkotyków lub alkoholu osoby nie czują się "normalnie", jeśli nie zażywają. Ten etap jest znakiem, że przekroczyły one próg od uzależnienia do nałogu.

Po osiągnięciu stadium uzależnienia samodzielne rzucenie palenia nie jest możliwe.

Etap 6: zaburzenie używania substancji

Kiedy dana osoba przejdzie przez kolejne etapy uzależnienia, staje się uzależniona i rozwija się u niej "zaburzenie związane z używaniem substancji". Jest całkowicie uzależniona od narkotyków i odczuwa niekontrolowany głód, a także objawy odstawienia, kiedy nie używa. Ponadto użytkownik potrzebuje narkotyku, aby funkcjonować w codziennym życiu i zrobi wszystko, aby go zdobyć, co często prowadzi do ryzykownych zachowań. Kiedy osoba nie jest w stanie zdobyć narkotyku, całe jej życie zaczyna wymykać się spod kontroli. W tym momencie narkotyk zaczyna kontrolować użytkownika. Na tym etapie osoba uzależniona będzie wymagała profesjonalnego leczenia.

Skutki zaburzeń związanych z używaniem substancji (SUD) mogą obejmować:

  • Zaprzeczanie
  • Niedostępność emocjonalna
  • Obsesja na punkcie zdobycia narkotyku
  • Przewlekłe nawroty choroby
  • Kłopoty prawne i finansowe
  • Utrata lub szkody w relacjach osobistych
  • Choroby, takie jak HIV/AIDS itp.
  • Śmierć

Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Uzależnień definiuje uzależnienie jako przewlekłą chorobę obejmującą obwody mózgowe, nagrody, motywację i pamięć. Uzależnienie jest chorobą przewlekłą, co oznacza, że rozwija się powoli i ma długi okres trwania.

Kiedy użytkownik znajduje się w fazie zaburzeń związanych z używaniem substancji, przewlekłe używanie zalewa mózg neuroprzekaźnikiem - dopaminą. Skłania to użytkownika do zażywania większej ilości substancji, która wywołała tak przyjemny efekt. Powoduje to także, że mózg nie wytwarza wystarczająco dużo dopaminy we własnym zakresie, co powoduje zmiany chemiczne i zmiany w mózgu.

Etap 7: Leczenie

Kiedy uzależniony lub alkoholik jest już w pełni uzależniony, zazwyczaj potrzebna jest profesjonalna pomoc, jeśli istnieje jakakolwiek nadzieja na długotrwałą trzeźwość. Powrót do zdrowia może być bardzo trudnym, a czasem nawet bolesnym procesem, ale jest on zawsze konieczny, jeśli uzależniony ma nadzieję na lepsze życie. W wielu przypadkach wystarczy spojrzeć na własne doświadczenia i doświadczenia innych, aby przekonać się, że proces ten przebiega w sposób standardowy.

Jeśli użytkownik ma szczęście, trafia do ośrodka leczenia lub rehabilitacji. Zazwyczaj, aby rozpocząć ten proces, konieczny jest okres detoksykacji z udziałem zespołu medycznego z pełnym wyposażeniem. Celem tego procesu jest pozbycie się z organizmu substancji toksycznych, które były używane, a personel medyczny ma za zadanie pomóc w opanowaniu poważnych lub niebezpiecznych objawów odstawiennych.

Po zakończeniu procesu detoksykacji proponuje się terapię behawioralną, która ma pomóc osobie uzależnionej w zrozumieniu źródła problemu. Leczenie farmakologiczne, takie jak przyjmowanie leków antydepresyjnych lub suplementów, może być stosowane w połączeniu z metodami terapeutycznymi.

Przewlekłe nawroty mogą się zdarzać, ale nie są regułą. Im dłużej dana osoba pozostaje w leczeniu, tym większe prawdopodobieństwo, że osiągnie długotrwałą trzeźwość.

Ponadto w procesie terapii może chcieć wziąć udział rodzina i przyjaciele. Istnieje społeczność odwykowa i świat grup wsparcia, które pomagają w prowadzeniu i integracji z powrotem do społeczeństwa bez szkodliwych substancji. Można zasugerować spotkania 12 kroków, takie jak AA, NA, CA lub Al-Anon dla rodzin. To zwykle pomaga i warto o to zabiegać.

Te etapy to tylko wskazówka

Oczywiście te etapy mogą być różne dla każdego, a w początkowym okresie użytkownik może wahać się między nimi. Czas spędzony na każdym etapie będzie różny dla każdego. Może minąć kilka miesięcy lub wiele lat, zanim osoba uzależniona osiągnie etap szósty. Nie ma absolutnego, uniwersalnego sposobu definiowania etapów uzależnienia; mają one być jedynie przewodnikiem w zrozumieniu postępów w zażywaniu narkotyków i przejawów choroby, jaką jest uzależnienie.

Ponadto naukowcy zbadali i stwierdzili, że część populacji jest genetycznie predysponowana do uzależnienia, ale nie jest to gwarancją, że dana osoba stanie się uzależniona. Osoba bez predyspozycji może równie łatwo popaść w uzależnienie w odpowiednich okolicznościach.

Na szczęście, aby szukać pomocy, nie trzeba czekać, aż dojdzie do uzależnienia. Specjaliści ds. uzależnień są dostępni, aby pomóc Ci w każdej z tych faz, od edukacji i doradztwa w fazie eksperymentowania po pomoc w zerwaniu fizycznej i psychicznej więzi z narkotykami w fazie uzależnienia. Znajomość pięciu etapów uzależnienia jako przewodnika, jeśli jesteśmy ze sobą szczerzy, może nas uchronić przed zgubieniem się lub dać komuś innemu dobrze przemyślane wskazówki.

Poddanie się leczeniu

Uzależnienie jest chorobą postępującą i jeśli nie jest leczone, może być śmiertelne. Jest wiele osób, którym udało się osiągnąć długotrwałą trzeźwość. Aby w pełni wyleczyć się z jej niszczących skutków, musisz zrozumieć wszystkie jej skutki oraz wszystkie dostępne opcje. Jako wiodący dostawca informacji na temat uzależnień i leczenia w Internecie, doświadczeni pracownicy Sober Nation są w stanie dostarczyć Ci informacji i wsparcia, którego potrzebujesz, aby przerwać cykl uzależnienia i zapewnić Ci pomoc, której potrzebujesz, traktując Ciebie lub Twoją bliską osobę z szacunkiem, na jaki zasługują. Niezależnie od tego, gdzie mieszkasz, ile masz pieniędzy lub jak poważne jest Twoje uzależnienie, istnieje ośrodek leczenia, który może pomóc Ci wyzdrowieć. Nie czekaj na kolejny dzień.

Zmień swój cel powrotu do zdrowia w rzeczywistość i skontaktuj się z SoberNation już dziś.

Aby uzyskać informacje o możliwościach leczenia, skontaktuj się z naszą całodobową infolinią pod numerem 866-207-7436