Ibuprofen jest lekiem łagodzącym ból, gorączkę i obrzęk (niesteroidowy lek przeciwzapalny lub NLPZ). Lek jest sprzedawany bez recepty pod kilkoma markami, takimi jak Motrin, Midol i Advil. Ale mieszanie ibuprofenu i alkoholu jest niebezpieczną grą.

Podczas gdy recepta nie jest potrzebna na leki bez recepty, takie jak ibuprofen, lek jest nadal silny z poważnymi efektami ubocznymi, gdy nadużywany. Może to obejmować przedawkowanie na leki przeciwzapalne lub łączenie ich z innymi lekami lub substancjami, takimi jak alkohol.

W tym poście omówimy powody, dla których łączenie alkoholu i ibuprofenu jest niebezpieczne.

Czy picie alkoholu i przyjmowanie ibuprofenu jest bezpieczne?

Zgodnie z NHS bezpieczne jest przyjmowanie środków przeciwbólowych przy piciu niewielkich ilości alkoholu. Istnieje jednak ryzyko wystąpienia łagodnych lub poważnych skutków ubocznych regularnego zażywania ibuprofenu obok umiarkowanych ilości alkoholu (napój dla kobiet i dwa napoje dla mężczyzn). [2]

Szanse na wystąpienie skutków ubocznych są jeszcze większe w przypadku długotrwałego stosowania ibuprofenu równolegle z używaniem alkoholu. Zwykłe spożywanie ibuprofenu, aspiryny i acetaminofenu wraz z alkoholem jest potencjalnie niebezpieczne. Dla bezpieczeństwa, nie należy przyjmować leków (w tym ibuprofenu) wraz z alkoholem.

Ibuprofen jest środkiem zmniejszającym ból. Lek ten redukuje również stan zapalny. Jednak ibuprofen może podrażniać wyściółkę żołądka, powodując wrzody i krwawienie. Alkohol robi to samo sam.

Kiedy te dwa mieszają się razem, ryzyko wystąpienia wrzodów i krwawienia jest zwiększone. Ibuprofen może również zmieniać krzepliwość krwi (utrudniać lub ułatwiać krzepnięcie/krwawienie). Lek może być również toksyczny dla takich organów jak nerki i wątroba.

Jakie są zagrożenia związane z piciem i przyjmowaniem ibuprofenu?

Picie alkoholu podczas przyjmowania ibuprofenu może spowodować:

Krwawienie z przewodu pokarmowego

Ibuprofen, wśród innych NSAIDs, jest znany z podrażnienia układu pokarmowego i zwiększenia ryzyka wystąpienia wrzodów.

Właśnie dlatego powinny być przyjmowane po jedzeniu. Ibuprofen może powodować perforację w żołądku/jelitach lub krwawienie z przewodu pokarmowego.

Objawy te mogą być nagłe, bez ostrzeżeń, co prowadzi do nagłej śmierci, jeśli krwawienie lub perforacja nie zostaną natychmiast wykryte i leczone.

Uszkodzenie nerek

Badania połączyły długotrwałe stosowanie ibuprofenu z uszkodzeniem nerek. Nerki filtrują toksyny w organizmie. Alkohol, który jest również toksyną, utrudnia nerek do wykonywania ich pracy.

Spożywanie alkoholu wraz z ibuprofenem zwiększa ryzyko uszkodzenia nerek, ponieważ oba te czynniki wywierają duży stres na nerki.

Powszechne oznaki uszkodzenia nerek obejmują duszność, zmęczenie i obrzęk stóp, rąk i kostek.

Problemy sercowo-naczyniowe lub udar mózgu

Istnieje związek między NLPZ a problemami sercowo-naczyniowymi, takimi jak zawał serca i udar mózgu. Osoby przyjmujące NLPZ oprócz aspiryny zwiększają ryzyko wystąpienia udaru mózgu lub zawału serca w porównaniu z osobami, które nie przyjmują NLPZ.

Ryzyko to wzrasta jeszcze bardziej w przypadku osób, które przyjmują NLPZ od dłuższego czasu. Problemy sercowo-naczyniowe lub udar mózgu mogą być również nagłe i śmiertelne, jak w przypadku krwawienia z przewodu pokarmowego.

Alkohol utrudnia utrzymanie zdrowego poziomu ciśnienia krwi u osób z wysokim ciśnieniem krwi. Połączenie alkoholu i ibuprofenu jest więc śmiertelne.

Osoby, które podejmują ibuprofen wraz z alkoholem i zaczynają odczuwać ból w klatce piersiowej, niewyraźną mowę, duszność lub osłabienie po jednej stronie ciała, powinny natychmiast szukać pomocy medycznej w nagłych wypadkach.

Słaba koncentracja

Ibuprofen może być również przyczyną senności, zmniejszonej czujności, wśród innych problemów poznawczych. Alkohol ma takie same skutki. Mieszanie alkoholu i ibuprofenu pogarsza te objawy, czyniąc prowadzenie samochodu lub obsługę innych maszyn niezwykle niebezpieczną.

Zwykłe długotrwałe używanie ibuprofenu obok alkoholu może zwiększyć wrażliwość organizmu zarówno na alkohol, jak i na ibuprofen. Może również zwiększyć fizyczne uzależnienie od alkoholu, zwiększyć uzależnienie i ryzyko przedawkowania.

Jak bezpiecznie przyjmować ibuprofen

Ibuprofen jest najbezpieczniejszy, gdy jest przyjmowany na krótko. Lekarze powinni zaoferować inne alternatywy bezpiecznego długoterminowego leczenia bólu. Osoby przyjmujące ibuprofen powinny trzymać się zalecanej dawki.

Jest również zalecane, aby dokładnie przeczytać etykiety leków, ponieważ ibuprofen jest powszechnie stosowane w skojarzeniu leków, tj. niektóre leki na bóle głowy, leki na przeziębienie i leki przeciwbólowe na receptę. Czytając etykiety leków można uniknąć przedawkowania ibuprofenu lub długotrwałego stosowania.

Ponadto ibuprofen nie powinien być przyjmowany w celu złagodzenia kaca, ponieważ alkohol jest zwykle obecny w systemie osoby z kacem. Również żołądek jest w tym czasie bardziej podatny na zagrożenia, co zwiększa ryzyko wystąpienia wrzodów i krwawienia z przewodu pokarmowego.

Pomaga też pić z umiarem. CDC definiuje umiarkowane picie jako napój, a dwa napoje odpowiednio dla kobiet i mężczyzn. CDC definiuje również, co oznacza jeden drink w odniesieniu do rodzaju alkoholu i procentowej zawartości alkoholu w drinku.

Oznaki, że trzeba się zgłosić do lekarza

W przypadku zażycia ibuprofenu i wystąpienia któregokolwiek z poniższych objawów, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

  • Utrzymujące się bóle/skurcze żołądka
  • Krew w twoim stole
  • Krew w twoich wymiocinach
  • Szybkie tętno
  • Zemdlenie
  • Zawroty głowy
  • Stołek czarny/tarryczny
  • Wymioty przypominające fusy z kawy

Osoby, które codziennie spożywają alkohol i mają problemy z jego rzuceniem, powinny zwrócić się o pomoc medyczną.

Ryzyko u osób starszych

Według NIAAA, ryzyko związane z mieszaniem alkoholu i leków wzrasta wraz z wiekiem. Starszym osobom trudniej jest rozbić alkohol. Są też bardziej skłonne do przyjmowania leków, co zwiększa ryzyko.

Hamowany jest również wskaźnik wchłaniania i skuteczność alkoholu oraz leków w organizmach osób starszych. Wynika to ze spowolnienia metabolicznego, gdzie enzym zwany dehydrogenazą alkoholową (ADH) jest na niższym poziomie niż w żołądku osób młodszych.

Starzenie się dostosowuje również substancje chemiczne w mózgu i organizmie, w tym te odpowiedzialne za czujność i energię. Osoby starsze są bardziej skłonne do odczuwania większego uspokojenia przez pewne leki, które w połączeniu z alkoholem stwarzają różne zagrożenia dla zdrowia.

Jak długo po spożyciu alkoholu można zażywać ibuprofen?

Alkohol pozostaje w systemie przez 1 do 3 godzin. Jednak test moczu i inhalatory mogą wykryć alkohol spożyty 24 godziny temu. Test na włosy może wykryć, czy piłeś alkohol w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Istnieje kilka czynników, które decydują o tym, jak długo alkohol będzie przyjmowany w organizmie. Na przykład, osoby uzależnione szybciej eliminują alkohol z organizmu. Ilość czasu potrzebnego na to, aby alkohol opuścił nasze ciało, będzie się również zwiększać, gdy będziemy pić więcej. Standardowy drink (12 uncji typowego piwa) zwiększy poziom alkoholu we krwi do 0,02 - 0,03.

Wielkość ciała danej osoby będzie również dyktować, jak długo alkohol pozostaje w jej organizmie. Najlepiej jest pozwolić na spożywanie ibuprofenu co najmniej na jeden dzień przed jego spożyciem. Jeśli zażywałeś dużo alkoholu, daj mu więcej czasu (dwa lub więcej dni).

Jaki środek przeciwbólowy można zażyć z alkoholem?

Podczas zażywania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i picia alkoholu może pomóc zmniejszyć stan zapalny w organizmie, należy uważać na dawkę. Nadmierne spożycie zarówno alkoholu, jak i niesteroidowych leków przeciwzapalnych (aspiryna, indometacyna, kwas mefenamowy i celekoxib) może spowodować krwawienie z żołądka.

Przyjmowanie Tylenolu podczas picia lub kaca może również spowodować uszkodzenie wątroby, ponieważ jej składniki ograniczają zdolność organizmu do przetwarzania alkoholu. Chociaż bezpieczne jest przyjmowanie niskich dawek naproxenu, acetaminofenu i ibuprofenu z niewielkimi ilościami alkoholu, nie jest wskazane, aby dawać długoterminowe skutki tego przekształcenia w nawyk.

Podsumowując, farmaceuci twierdzą, że w "idealnym świecie" należy unikać mieszania środków przeciwbólowych bez recepty z alkoholem. Jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki przeciwbólowe w celu złagodzenia kaca, powinieneś w zamian przyjrzeć się swoim nawykom picia.