Jest to Tydzień Świadomości Zdrowia Psychicznego, a my również jesteśmy w środku globalnej pandemii. I podczas gdy normalne życie jest wstrzymane na jakiś czas, nasze zdrowie psychiczne nie jest.
Jeśli cokolwiek, zakłócenie normalności pogorszyło istniejące problemy ze zdrowiem psychicznym i bez wątpienia stworzyło masę nowych przypadków.
Ludzie zazwyczaj kojarzą chorobę psychiczną tylko z pewnymi zaburzeniami, takimi jak lęk, depresja i graniczne zaburzenia osobowości, aby wymienić tylko kilka. Musimy jednak pamiętać, że osoby cierpiące na uzależnienie w dużej mierze mieszczą się w tym samym przedziale.
Co mówi nauka?
Uzależnienie jest obecnie klasyfikowane jako zaburzenie wykorzystania substancji i uznawane przez specjalistów za stan zdrowia psychicznego.
Nauka pozwoliła nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób uzależnienie wpływa na ludzki organizm; jest to efekt neurologiczny, fizyczny, biologiczny i społeczny. Ostatnie badania wykazały, że nie jest to tylko brak siły woli lub samouwielbienia. Zamiast tego, jest to całkowite odwrócenie i zakłócenie naszego systemu neurologicznego.
Osoby cierpiące na uzależnienie muszą być traktowane jak osoby cierpiące na inne rodzaje chorób psychicznych; musimy mieć tę samą troskę, empatię i zrozumienie dla ich zmagań.
To prawda, że wpływ tego kryzysu jest bardzo różny u poszczególnych osób. Niektórzy z nas są w stanie swobodnie unosić się na wodzie, inni mają od czasu do czasu kilka szorstkich fal, ale nic nie jest w stanie ich zepchnąć z toru.
Niektórzy uważają, że fale są nieco zbyt stałe lub zbyt duże, a niektórzy mają wrażenie, że w każdej chwili mogą się wywrócić. Mnóstwo niepokojów i zmartwień; izolacja, samotność, bezrobocie, utrata bezpieczeństwa finansowego i utrata normalnego życia są wystarczające, aby każdy mógł się wywrócić - nawet w normalnych okolicznościach.
W jaki sposób izolacja przyczynia się do problemów zdrowia psychicznego?
Izolacja może mieć niszczące skutki dla tych, którzy walczą z uzależnieniem, gdzie jednym z kluczy do wyzdrowienia jest związek. Wiele osób straciło w tym czasie istotne źródła wsparcia; grupy AA, sponsorów, lekarzy, zobowiązania grupowe.
Zobowiązania, które towarzyszą grupom wsparcia, takie jak systemy symboliczne lub dzienniki aktywności, są zachętą do uczestnictwa w spotkaniach. I tak bez tego, brak uczestnictwa w spotkaniach - nawet przy obecności zoomu lub w czasie rzeczywistym - może się zwiększyć.
Dodajmy do tego prawdopodobieństwo, że lekarstwa również mogą nie być tak dostępne jak wcześniej, a to stanowi bardzo niepokojący koktajl. Zwłaszcza w przypadku alkoholu, gdzie odstawienie leku jest niezwykle niebezpieczne i wymaga specjalistycznej pomocy, narażamy się na wiele konsekwencji zdrowotnych.
Grupy wsparcia dla osób uzależnionych od substancji nie zostały uznane za wystarczająco istotne, aby kontynuować działalność podczas blokady. Świadczy to o braku zrozumienia, jaki rząd i społeczeństwo mają wokół uzależnienia.
W atmosferze takiej niepewności i gniewu ludzie szukają sposobów na radzenie sobie, źródła kontroli, metody ucieczki od tego, co dzieje się wokół nich, i to właśnie tutaj ludzie mogą zwrócić się do narkotyków i alkoholu.
Jesteśmy zagrożeni jako społeczeństwo, napływem nawrotów choroby w trakcie i po izolacji. Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek, ważniejsze jest zrozumienie prawdziwej natury uzależnienia, aby pomóc tym, którzy cierpią.
Jak możemy rozwinąć dyskusję na temat uzależnienia jako stanu zdrowia psychicznego?
Świadomość tego, że uzależnienie jest chorobą psychiczną, można by poprawić, prowadząc więcej dyskusji - w tej chwili brakuje naprawdę pomocnych rozmów na ten temat.
Stwierdzenie, że "cierpię na uzależnienie" nie spotyka się zazwyczaj z taką samą empatią i współczuciem jak inne choroby psychiczne. Dyskusja jest więc unikana lub prowadzona nieprawidłowo, podsycana uprzedzeniami i błędnym postrzeganiem.
Walka z używaniem narkotyków i alkoholu nie może być osiągnięta, jeśli nie będzie traktowana z "takimsamym naukowym rygoryzmem, współczuciem i zaangażowaniem, jak inne problemy zdrowia fizycznego i psychicznego".
Uzależnienie powinno znaleźć się na pierwszym miejscu w programie badań i leczenia problemów związanych ze zdrowiem psychicznym.
Co by to oznaczało?
Osoby cierpiące będą czuły się bardziej włączone, będą lepiej rozumiane i wspierane. Same rozmowy przyniosłyby skok zrozumienia, pomagając wyeliminować wstyd, jaki wiąże się z uzależnieniem. Piętno jest jedną z głównych przeszkód na drodze do wyzdrowienia; ludzie są mniej skłonni do sięgania i szukania pomocy ze względu na strach przed osądem i dalej pogarszają poczucie własnej wartości.
Oznaczałoby to skierowanie kwestii uzależnienia z dala od bycia "przestępcą" lub takim, który wymaga karania, w stronę zdrowia psychicznego i takiego, które wymaga współczucia. Pogorszenie utrwalonego od dawna przekonania, że uzależnienie jest wadą charakteru, niemoralną, jest kluczowym krokiem w kierunku postępu.
Oznaczałoby to, że więcej ludzi ma do kogo się zwrócić; kolejne źródło związku nie kryje się za anonimowością i przysięgą do zachowania tajemnicy. Będzie to niewątpliwie miało niezmiernie pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i poczucie własnej wartości i nie powinno być niedoceniane.
Siła rozmowy
Znamy siłę rozmowy i wiemy, co ona oznacza dla poprawy samopoczucia psychicznego. Wielki potencjał, jaki ludzka interakcja, bez osądu, ma na drodze do wyzdrowienia, jest niezrównany. Dlatego kluczowe jest odejście od typowego stereotypu osoby uzależnionej, aby otworzyć dyskusję na temat uzależnienia.
Jeśli jest jedna rzecz, której nauczyła nas ta pandemia na skalę światową, to jest nią to, że choroby, zły stan zdrowia, przytłaczające walki pod górę nie dyskryminują statusu, płci, wieku, rasy czy pochodzenia etnicznego. Uzależnienie też nie.
W miarę rozwoju sytuacji związanej z koronaawirusem, podobnie jak metody wsparcia. Na końcu tunelu może być światło - musimy się tylko przystosować i dostosować, aby je zobaczyć.