Alkohol rzadko miesza się dobrze z lekami, ale są leki, które reagują z alkoholem ciężej niż inne. Dla osób zmagających się z uzależnieniem od alkoholu zrozumienie, które leki są najbardziej niebezpieczne, jest ważną częścią zarządzania ryzykiem do czasu, aż możliwe będzie detoksykacja i powrót do zdrowia.

Statyny stanowią umiarkowane ryzyko dla osób walczących z uzależnieniem od alkoholu ze względu na sposób, w jaki wchodzą w interakcje z alkoholem. Lekarz może przepisać statynę, jeśli pacjent cierpi na chorobę sercowo-naczyniową lub jeśli historia choroby w rodzinie wskazuje na ryzyko wystąpienia choroby sercowo-naczyniowej.

Poza korzyściami płynącymi z tych leków, mają one również pewne skutki uboczne, zwłaszcza jeśli nie zastosujesz się do zaleceń lekarza. Alkohol jest jedną z substancji, które mogą pogłębić skutki uboczne tego leku.

Czym są statyny?

Statyny są lekami stosowanymi w celu obniżenia poziomu cholesterolu LDL (low-density lipoprotein) w krwiobiegu. Cholesterol LDL jest uważany za cholesterol "zły", a jego wysoki poziom zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, zawałów serca i udarów mózgu. 2] Jako takie są to leki potencjalnie ratujące życie. Jednak zmieszanie ich z alkoholem może zwiększyć nasilenie potencjalnych działań niepożądanych.

Niektóre z powszechnie stosowanych w Wielkiej Brytanii statyn obejmują atorwastatynę (Lipitor), prawastatynę (Lipostat), fluwastatynę (Lescol), simwastatynę (Zocor) i rosuwastatynę (Crestor).

Mieszanie statyn i alkoholi

Ze względu na wpływ statyn na czynność wątroby, nie zaleca się mieszania ich z alkoholem. Z pewnością nieczęste, niskie spożycie alkoholu może nie mieć trwałych następstw, ale takie spożycie zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Alkohol i statyny wywołują reakcję farmakodynamiczną, która jest szczególnie niepokojąca, ponieważ oba mają wpływ na czynność wątroby.

Pamiętaj: zarówno statyny, jak i alkohol zwiększają wydzielanie żywych enzymów, które mogą prowadzić do uszkodzenia wątroby. To, czy jest on bezpieczny do picia alkoholu podczas przyjmowania leków, czy nie, zależy całkowicie od danego leku.

W związku z tym powstrzymanie się od spożywania alkoholu przy przyjmowaniu wszelkiego rodzaju leków jest, ogólnie rzecz biorąc, najlepszym pomysłem.

Potencjalne skutki uboczne statyn

Istnieje wiele potencjalnych skutków ubocznych przyjmowania statyn. Należą do nich:

  • Bóle głowy
  • Zakłócenie snu
  • Zawroty głowy
  • Senność
  • Mdłości
  • Bloating
  • Biegunka lub zaparcie

Są to jednak stosunkowo łagodne efekty uboczne. Poniżej wymieniliśmy poważniejsze skutki uboczne, które należy rozważyć:

Zapalenie wątroby

W niektórych przypadkach, statyny powodują wzrost ilości enzymów sygnalizujących zapalenie wątroby. Wzrost ten jest na ogół łagodny, ale gdy jest ciężki, ogólny wynik może być zapalenie wątroby i uszkodzenia.

Objawy takiego stanu zapalnego to ciemny lub krwawy mocz i bóle w górnej części brzucha lub klatki piersiowej.

Zapalenie mięśni lub bóle mięśni

Statyny mogą powodować zapalenie mięśni (zapalenie mięśni) lub osłabienie (ból mięśni). W związku z tym zwiększa się ryzyko urazów, zwłaszcza w połączeniu z lekami takimi jak fibraty.

Bardziej ekstremalną wersją tego efektu ubocznego jest rabdomioliza; jest to forma ekstremalnego zapalenia i uszkodzenia mięśni, która powoduje bóle i uczucie osłabienia w całym ciele.

Rozkład włókien mięśniowych sprawia, że nerki pracują ciężej, a ostatecznie może do niewydolności nerek.

Zwiększony poziom cukru we krwi

Przyjmowanie statyn niesie ze sobą lekkie ryzyko wzrostu poziomu cukru we krwi. Wzrosty te są na ogół tymczasowe lub łagodne, ale w niektórych przypadkach mogą być poważne lub długotrwałe.

W rezultacie u niektórych osób dochodzi do rozwoju cukrzycy typu 2 w wyniku długotrwałego stosowania statyn.

Jednak dla większości ludzi korzyści płynące z przyjmowania statyn przewyższają szanse na poważne zmiany w poziomie cukru we krwi.

Utrata pamięci

U niewielkiej liczby osób przyjmujących statyny istnieje ryzyko wystąpienia neurologicznych skutków ubocznych, takich jak zamieszanie i utrata pamięci.

Dokładna przyczyna tego zjawiska jest nieznana, a dowody na związek pomiędzy statynami a tymi zdarzeniami są ograniczone. Niemniej jednak te skutki uboczne są zgłaszane wśród pewnego odsetka osób stosujących statynę.

Kto jest narażony na ryzyko podczas mieszania statyn z alkoholem?

Statyny są nieodpowiednie dla niektórych osób. Jeśli masz już uszkodzoną wątrobę lub nerki, jesteś w ciąży lub karmisz piersią, powinieneś porozmawiać ze swoim lekarzem o tym, czy statyny są dla Ciebie odpowiednie.

Co więcej, osoby, które mają rodzinną historię miopatii lub rabdomiolizy, są starsze niż 70 lat, a ci, którzy regularnie piją, są narażeni na zwiększone ryzyko wystąpienia negatywnych skutków ubocznych.

Chociaż nie u każdej osoby przyjmującej statynę występują efekty uboczne, u niektórych osób ryzyko to jest większe niż u innych. Do osób tych należą:

- Kobiety

- Seniorzy powyżej 80 lat

- Jeśli jesteś na innych lekach obniżających poziom cholesterolu

- Ci, którzy spożywają nadmiar alkoholu

- Jeśli masz małą ramę ciała

- Osoby z chorobami takimi jak niedoczynność tarczycy lub zaburzenia nerwowo-mięśniowe, np. stwardnienie zanikowe boczne (ALS)

Jak Alkohol i leki wpływają na siebie?

Alkohol wpływa na to, jak organizm reaguje na leki. Na przykład, może zwiększyć efekty uspokajające, takie jak zawroty głowy i senność. Ma również wpływ na to, jak niektóre leki są wchłaniane w wątrobie i metabolizowane w organizmie.

Jeśli pijesz alkohol w nadmiarze, twoja wątroba będzie sekret więcej enzymów, aby go złamać. Enzymy te są tymi samymi, które biorą udział w rozpadzie leków. Ale badania nie wykazują żadnych interakcji pomiędzy statynami a alkoholem. Jeśli pijesz nadmiar alkoholu i zażywasz ten lek, wzrasta ryzyko wystąpienia efektów ubocznych.

Kiedy istnieje zauważalna interakcja pomiędzy alkoholem a lekiem, istnieją dwa różne rodzaje interakcji: farmakokinetyczna i farmakodynamiczna.

Reakcje farmakokinetyczne pojawiają się, gdy alkohol zakłóca metabolizm leku, a reakcje farmakodynamiczne, gdy alkohol zwiększa nasilenie potencjalnych działań niepożądanych. Oczywiście, żadna z tych reakcji nie jest pozytywna przy przyjmowaniu leków potencjalnie ratujących życie.

Jaki wpływ mają statyny na wątrobę?

Statyny oddziałują na wątrobę na kilka sposobów; po pierwsze, prowadzą do wzrostu aktywności enzymów wątrobowych. Badania wykazały, że osoby biorące statyny takie jak Lipitor mają wyższy poziom żywych enzymów, zwłaszcza aminotransferazy alaninowej (ALT) i aminotransferazy asparaginowej (AST).

Na szczęście wzrosty te są tymczasowe i nie są tak ryzykowne. Ponieważ ciężkie picie również zwiększa funkcję wątroby, jeśli jest połączone ze statynami, może to prowadzić do nieprawidłowego wzrostu enzymów wątrobowych.

Statyny mogą również prowadzić do uszkodzenia wątroby. Badania wykazały, że statyny mogą powodować uszkodzenie wątroby, co prowadzi do potrzeby przeszczepu wątroby lub śmierci. Ten skutek jest rzadki, ale to jest możliwość. Ja manifestuje w surowych objawach obok uniesień w wątrobowych enzymach.

Statyny mogą pogarszać chorobę wątroby. Pogarszająca się obturacyjna choroba dróg żółciowych, ostra niewydolność wątroby i marskość wątroby są przeciwwskazaniem dla statyn. Ale niskie dawki mogą nie mieć znaczących skutków.

Statyny często wywołują nietypowe wyniki badań wątroby ze względu na sposób, w jaki wpływają na enzymy wątrobowe. Odmiany takie jak Lipitor mogą powodować uniesienie, a nawet podwojenie, enzymów o nazwie aspartat i aminotransferaza alaninowa. Ogólnie rzecz biorąc, wzrosty te są krótkotrwałe, ale po zmieszaniu z długotrwałym nadużywaniem alkoholu uszkodzenie wątroby może być poważne.

Uszkodzenie kliniczne wątroby, które jest tak poważne, że objawy prezentują się z nieprawidłowymi wynikami badań, nie jest częste przy przyjmowaniu statyn. Jeśli jednak długotrwałe stosowanie statyn zmieszane jest z długotrwałym, ciężkim spożyciem alkoholu, ryzyko wzrasta wykładniczo.

Umiarkowane i nieczęste spożywanie alkoholu może być dopuszczalne, jeśli przestrzega się zalecanych dziennych wytycznych. Niemniej jednak, przed rozpoczęciem leczenia statynami należy omówić spożycie alkoholu z lekarzem.

Oznaki ostrzegawcze, na które należy zwracać uwagę

Jeśli po zażyciu statyn, bólu głowy, mdłości i wymiotów, trudności w mówieniu, zawroty głowy, zaparcia biegunkowe, skurcze mięśni, osłabienie, tkliwość lub wysypka, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Może to wskazywać na problemy z wątrobą; należy również pamiętać, że statyny współdziałają z innymi lekami. W związku z tym należy powiadomić lekarza, jeśli przyjmujesz jakiekolwiek inne leki.

Jeśli obecnie zażywasz statyny i pijesz alkohol, niezależnie od tego, czy jest to niskie spożycie przypadkowe, czy też jest to spowodowane ciągłym uzależnieniem od alkoholu, istnieją pewne znaki ostrzegawcze, których należy szukać. Należą do nich:

  • Intensywny ból mięśni
  • Osłabienie lub drżenie mięśni
  • Skurcze
  • Gorączka
  • Mdłości
  • Ciemny mocz lub krew w twoim moczu
  • Ból brzucha
  • Utrata apetytu
  • Krótki oddech

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów podczas przyjmowania statyn, niezależnie od tego, czy pacjent pije również alkohol, należy skontaktować się z lekarzem lub niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza w nagłych wypadkach, aby dowiedzieć się, czy należy zaprzestać stosowania leku.

Rzeczy, o których należy pamiętać podczas przyjmowania statyn i picia alkoholu

Jeśli pijesz alkohol podczas przyjmowania statyn w celu kontroli lub obniżenia poziomu cholesterolu, są pewne rzeczy, o których należy pamiętać;

  • Zarówno statyny, jak i alkohol wpływają na pracę wątroby i nie powinny być regularnie mieszane, ponieważ ich interakcje mogą podwyższać poziom trójglicerydów.
  • Nadużywanie alkoholu zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia miopatii związanej ze statyną
  • Alkohol może być związany z wysokim poziomem cholesterolu, gdy jest spożywany chronicznie.
  • W przypadku wystąpienia objawów uszkodzenia wątroby w dowolnym momencie podczas przyjmowania statyn należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza.

Jeśli zmagasz się z uzależnieniem od alkoholu i masz przepisane statyny, bądź szczery ze swoim lekarzem co do poziomu spożycia alkoholu. Twój lekarz nie tylko zasugeruje Ci opcję leczenia niskiego ryzyka, ale może również zaoferować środki uzależniające, które pomogą Ci rozpocząć proces zdrowienia.